Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB KKM Hesaplarının Yıldızını Parlattı: Faiz Yüzde 50 Olabilir

Seçim belirsizliğinde dolara giden tüm yolları tıkamaya çalışan TCMB, altın talebinin de önüne geçmek için KKM’ye verdiği desteği artırıyor. Faizi Hazine’nin sırtlayacağı KKM için alınan karar haberde;
TCMB KKM Hesaplarının Yıldızını Parlattı: Faiz Yüzde 50 Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomi yönetiminin, yatırımcıları dövizden vazgeçirmek için başvurduğu ve Merkez Bankası’nın bu yıl devreye girmesiyle atağa kalkan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının seçimin ikinci tura kalmasıyla yıldızı daha da parladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre geçen hafta itibarıyla 2,2 trilyon TL’ye ulaşarak yeni zirveye oturan KKM hesapları, bankacılık sektöründe baskıyı artırdı.

Merkez Bankası, seçim belirsizliğinde baskılamaya çalıştığı dolara giden tüm yolları tıkarken, aldığı hamlelerle KMM’yi işaret etti. Bankalara giden talimatlarla dövizden TL’ye ek dönüşüm hedefinde çıta yükseltildi.

Bankaların gerçek kişiler için dövizden TL’ye dönüşümde ek dönüşüm hedefini yukarıda tutmaya zorunlu bırakılmasıyla KKM için verilecek faizlerin yüzde 40 seviyesinden yüzde 50’ye kadar çıkma ihtimali netlik kazandı.

Ekonomim’e konuşan sektör kaynakları, Merkez Bankası’nın döviz ve altın talebinin önüne geçmek için KKM’ye ilgiyi artırma yolunda ilerlediğini, sektörün her geçen gün yeni talimatlarla karşı karşıya kaldığını aktardı.

Bankalara verilen sözlü talimatlarda, “İstediğiniz kadar yüksek faiz vermekten çekinmeyin” denildiği söylendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.