Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB KKM Hesaplarının Yıldızını Parlattı: Faiz Yüzde 50 Olabilir

Seçim belirsizliğinde dolara giden tüm yolları tıkamaya çalışan TCMB, altın talebinin de önüne geçmek için KKM’ye verdiği desteği artırıyor. Faizi Hazine’nin sırtlayacağı KKM için alınan karar haberde;
TCMB KKM Hesaplarının Yıldızını Parlattı: Faiz Yüzde 50 Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomi yönetiminin, yatırımcıları dövizden vazgeçirmek için başvurduğu ve Merkez Bankası’nın bu yıl devreye girmesiyle atağa kalkan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarının seçimin ikinci tura kalmasıyla yıldızı daha da parladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre geçen hafta itibarıyla 2,2 trilyon TL’ye ulaşarak yeni zirveye oturan KKM hesapları, bankacılık sektöründe baskıyı artırdı.

Merkez Bankası, seçim belirsizliğinde baskılamaya çalıştığı dolara giden tüm yolları tıkarken, aldığı hamlelerle KMM’yi işaret etti. Bankalara giden talimatlarla dövizden TL’ye ek dönüşüm hedefinde çıta yükseltildi.

Bankaların gerçek kişiler için dövizden TL’ye dönüşümde ek dönüşüm hedefini yukarıda tutmaya zorunlu bırakılmasıyla KKM için verilecek faizlerin yüzde 40 seviyesinden yüzde 50’ye kadar çıkma ihtimali netlik kazandı.

Ekonomim’e konuşan sektör kaynakları, Merkez Bankası’nın döviz ve altın talebinin önüne geçmek için KKM’ye ilgiyi artırma yolunda ilerlediğini, sektörün her geçen gün yeni talimatlarla karşı karşıya kaldığını aktardı.

Bankalara verilen sözlü talimatlarda, “İstediğiniz kadar yüksek faiz vermekten çekinmeyin” denildiği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu