Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Sandıklar Açılmadan Kredilere İzin Vermeyecek!

Seçim belirsizliğinde nakit frenine basan Merkez Bankası, sandıklar açılmadan kimseye nakit avans ya da kredi verilmemesi için devreye girdi.
Merkez Bankası Sandıklar Açılmadan Kredilere İzin Vermeyecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

14 Mayıs günü yapılan kritik seçimlere gidilirken ekonomi yönetiminin kredi musluklarını açıp nakit bolluğu yaratacağı beklentileri piyasa gündeminde birinci sırada yer alırken Merkez Bankası ters köşe yaptı. Dolar kartını kullanarak döviz satışlarına ilişkin bankalara sık sık sınırlama getiren Merkez Bankası seçim sonuçlarının ardından nakit akışına dur dedi.

Sandıklar açıldıktan iki gün sonra kredi kartlarıyla yapılan nakit avans çekimi ve kuyum harcamaları için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getiren Merkez Bankası’nın bu hamlesinin ardından dün birçok bankanın kredi kartlarından nakit avans çekim limitleri için iptale ya da sınırlamaya gittiği sosyal medyanın gündemine oturdu.

İkinci tura kalan cumhurbaşkanı belirsizliğinde fiyatlanan piyasalardan karamsar çıkışlar gelirken, bankacılık sektöründe ise nakit akışlarının kredilerle de durdurulması hedeflendi.

Dünya’nın ulaştığı bankacılık sektörü kaynakları hem özel hem de kamu bankalarının Merkez Bankası’ndan kredilere ilişkin sözlü talimat aldığını açıkladı.

29 Mayıs Gününden Önce Kimseye Kredi Yok

Kaynaklar, ticari, ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri için yapılan başvurularda sonuçların 28 Mayıs günü yapılacak ikinci tur seçimlerinde sandıklar açıldıktan sonraya ertelenmesi talimatının verildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşların kredi başvurularının 29 Mayıs gününden önce sonuçlanmayacağı ve ekonomi yönetiminin düşük faiz politikasında ısrarını sürdürmesine rağmen kredilerde faizlerin yüksek kalacağı öğrenildi.

Bireysel Kredilerde Faiz Oranları Yıllık Yüzde 40’a Dayandı

Seçimlerden önce kredilere getirilen üst sınırın yanı sıra faizler de artırıldı. Gelinen noktada ihtiyaç kredilerinde faizler yüzde 3,5 seviyelerine kadar yükseldi.

Konut kredisinde faiz oranı yüzde 4’lere çıkarken; ticari ve taşıt ve kredilerinde de oran yüzde 3-3,5 bandında oldu. Yüksek seviyede kalan kredi faizlerinin ise seçimden sonra daha da artacağı bilgisi paylaşıldı.

Sektör kaynaklarının yorumu, “Krediler tarafında ‘bekle gör’ durumu var. Şu anda konut, ticari, taşıt kredilerinde, hepsinde bir duraksama söz konusu. Acil ihtiyaçlar için yardımcı olunuyor ancak genelde durduruluyor. Bireysel kredilerde faiz oranları bugün 3-3,5’lara çıktı, yani yıllık yüzde 40’lara dayandı” oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın