Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Kapasite Kullanım Oranı Kasım’da Düşüşü Hızlandırdı

Eylül’de düşüşü tersine çevirdikten sonra Ekim’de yeniden gerileyen imalat sanayi kapasite kullanım oranı, Kasım’da ne oldu?
TCMB: Kapasite Kullanım Oranı Kasım’da Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 

Günün beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) raporlarından imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) açıklandı. Rapora göre Ekim’de yeniden düşüşe geçerek 76,9 seviyesinde gerçekleşen imalat sanayi genelinde KKO, Kasım’da düşüşü hızlandırdı.

Yılın 11. ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 75,9’a geriledi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesinde gerçekleşti.

Sonuçlar imalat sanayinde faaliyet gösteren 1734 iş yerinden alınan yanıtlardan oluştu. Ekim’de gerileyen oran, Eylül’de imalat sanayi KKO düşüşü tersine çevirerek 77,4’e yükselmişti.

Kasım’da alt gruplardaki kapasite kullanım oranları arasında yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları kategorilerinin tümünde oklar aşağıya döndü. Tüketim malları, Ekim’deki 74,7’den 74,1’e indi. Ara mallar 76,7’den 75,4’e, yatırım malları ise 77,4’ten 76,8’e geriledi.

Dayanıklı tüketim malları 74’ten 72,1’e sert düşerken dayanıksız tüketim malalarında 74,9’san 74,5’e daha yumuşak düşüş görüldü.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu