Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Ekim’de Düşüşe Geçti

Yurt içi ekonomik takvimin önemli verilerinden imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı. Eylül’de düşüşü tersine çeviren oranın Ekim sonuçları haberde;
İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Ekim’de Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 

Haftanın önemli verilerinden imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO),  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tarafından açıklandı.

Buna göre Ekim’de imalat sanayi genelinde KKO, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 76,9 oldu. Düşüş, mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranında (KKO-MA) da görüldü. Bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 76,6 seviyesinde kaydedildi.

Böylelikle Eylül’deki artış eğilim yeniden gerilemeye döndü.

Yılın dokuzuncu ayında imalat sanayi KKO düşüşü tersine çevirerek 77,4’e yükselmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranında da artış olmuş ve yüzde 77,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Ekim’deki ankete, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1734 iş yeri yanıt verdi.
Ekim Mal Grupları İtibarıyla KKO
Kaynak: TCMB

Bu yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında artan KKO, Haziran’da gerileyip Temmuz’da yükseldi. Ağustos’ta düşüşe geçip Eylül’de arttı ve Ekim’de yeniden yönünü aşağıya çevirdi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Ekim’de alt gruplardaki kapasite kullanım oranları arasında yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları kategorilerinde yalnızca tüketim mallarında artış oldu.

Tüketim malları, Eylül’deki yüzde 74,3’ten yüzde 74,7’ye hafif artış gösterdi. Ara mallar yüzde 77,4’ten yüzde 76,7’ye, yatırım malları ise yüzde 78,3’ten yüzde 77,4’e geriledi. Dayanıklı tüketim malları 74,92dan 74’e düşerken dayanıksız tüketim mallarında 74,2’den 74,9’a artış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu