Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Eylül’de Düşüşü Tersine Çevirdi

Yurt içi gündemin beklenen verilerinden imalat sanayi kapasite kullanım oranı için Eylül sonuçları açıklandı. İmalatta KKO, düşüşü tersine çevirdi.
İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Eylül’de Düşüşü Tersine Çevirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

26-30 Eylül haftasının beklenen ekonomik verilerinden imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) raporuna göre Eylül’de imalat sanayi genelinde KKO, önceki aya göre düşüşü tersine çevirdi.

Aylık bazda 0,7 puan artarak yüzde 77,4’e yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranında da artış oldu. Bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 77,3’e ulaştı. Sonuçlar imalat sanayinde faaliyet gösteren 1744 iş yerinden alınan yanıtlardan oluştu.

Ağustos’ta imalatta KKO düşüşe geçmiş ve 1,5 puan azalarak yüzde 76,7 seviyesine inmişti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO–MA) da aynı oranda düşerek yüzde 76,6’ya gerilemişti.

Eylül’de Yatırım Mallarında KKO Güçlü Yükseldi

Eylül'de Yatırım Mallarında KKO Güçlü Yükseldi
KAYNAK: TCMB

Bu yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında artan KKO, Haziran’da gerileyip Temmuz’da yükselmişti. Ağustos’ta düşüşe geçerken Eylül’de yönünü yine yukarı çevirdi.

Eylül’de alt gruplardaki kapasite kullanım oranları arasında yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları kategorilerinde yalnızca yatırım mallarında artış olduğu görülüyor.

Oran, Ağustos’taki 72,2’den Eylül’de 78,3’e güçlü yükselirken ara mallar 78,3’ten 77,4’e geriledi.

Tüketim mallarında KKO ise 74,9’dan 74,3’e düşüş kaydetti. Dayanıklı tüketim malları Ağustos’taki 77,2’den 74,9’a, dayanıksız tüketim malları 74,4’ten 74,2’ye indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu