Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Ağustos’ta Düşüşe Geçti

Merkez Bankası’nın her ay yaptığı çalışmalar neticesinde oluşturduğu imalat sanayi kapasite kullanım oranının Ağustos sonuçları yayımlandı.
İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Ağustos’ta Düşüşe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1754 iş yerinden alınan yanıtların toplulaştırılarak değerlendirilmesiyle hesaplanan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan rapora göre 2022 Ağustos döneminde imalatta kapasite kullanım oranı, Temmuz ayına göre 1,5 puan azalarak yüzde 76,7 seviyesinde açıklandı.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKOMA), bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde 76,6’ya geriledi.

KKO, Temmuz’da bir önceki aya göre 0,6 puan artış göstererek 78,2 düzeyinde, KKO-MA ise 0,6 puan artarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında arttıktan sonra Haziran’da hafif gerileyen KKO, Temmuz’da yükseliş gösterip, Ağustos’ta yeniden yön değiştirdi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranında Düşüş
Kaynak: TCMB

Ağustos ayında alt gruplardaki kapasite kullanım oranlarına bakıldığında, dayanıklı tüketim malları dışındakilerin düşüş gösterdiğini görmekteyiz. Dayanıklı tüketim mallarında KKO, 75,0 değerinden 77,2’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında 75,6 olan tüketim malların kapasite kullanımı 74,9’a geriledi. Söz konusu değer dayanıksız tüketim mallarında 75,7’den 74,7’e, ara mallarında 79,2’den 78,3’e, yatırım mallarında 76,7’den 72,2’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.