Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Temmuz’da Arttı

Merkez Bankası Temmuz ayının kapasite kullanım oranını açıkladı. Haziran’da düşüş gösteren oran Temmuz’da yükselişe geçti.
TCMB: İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Temmuz’da Arttı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz 2022 dönemi için imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini bugün yayımladı.

Haziran’da bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 77,6 olan kapasite kullanım oranı, Temmuz’da bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 78,2 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB: İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Temmuz’da Arttı
Kaynak: TCMB

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise Haziran ayına kıyasla 0,6 puanlık artış ile yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1733 iş yeri İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlardan derlenen sonuçlar, KKO’nun mal grupları kapsamında genel bir yükseliş izledi.

KKO toplu sonuçlarına göre Temmuz ayında tek düşüş yaşanan grup, yüzde 79,6’dan yüzde 79,2’ye gerileyen ara mallar oldu. Diğer tüm gruplar yukarı yönlü hareket etti.

Tüketim malları yüzde 75’den yüzde 75,6’ya, dayanıklı tüketim malları 72,5’den 75’e, dayanıksız tüketim malları yüzde 75,4’ten yüzde 75,7’ye yükseldi. En çok artan ise yüzde 73,5’ten yüzde 76,7’ye çıkan yatırım malları oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu