Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalatta Kapasite Kullanımı Haziran’da Düşüşe Geçti!

Merkez Bankası, yılın altıncı ayına ilişkin kapasite kullanım oranını açıkladı. Son üç aydır artan oran Haziran’da terse döndü. İşte detaylar;
İmalatta Kapasite Kullanımı Haziran’da Düşüşe Geçti!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran 2022 dönemi için imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini paylaştı. Rapora göre her iki göstergede de azalma oldu.

Mayıs’ta bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 78 olan kapasite kullanım oranı, Haziran’da bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 77,6 seviyesinde gerçekleşti.

İmalatta Kapasite Kullanımı Haziran
KAYNAK: TCMB

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise Mayıs’a kıyasla 0,6 puan azalarak yüzde 77,5’e geriledi.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1771 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlardan derlenen sonuçlar, KKO’nun mal grupları kapsamında da gerilediğini gösterdi.

KKO yatırım mallarında yüzde 75’ten 73,5’e düşerken ara mallarda yüzde 80’den yüzde 79,6’ya ve tüketim mallarında yüzde 75,2’den yüzde 75’e düştüğünü ortaya serdi.

GCM Yatırım Banner

Dayanıklı tüketim mallarına bakıldığında kapasite kullanım oranı Haziran’da yüzde 72,5’e azaldı. Dayanıksız tüketim malları ise önceki aya göre yüzde 75,4’le sabit kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.