Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: İmalatta Kapasite Kullanımı Mayıs’ta 0,2 Puan Arttı

Yurt içi ekonomik gündemin beklenen verilerinden kapasite kullanım oranı açıklandı. Mayıs’ta çok küçük artış oldu. Detaylar geliyor…
TCMB: İmalatta Kapasite Kullanımı Mayıs’ta 0,2 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs 2022 için imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini paylaştı. Nisan’da 0,5 puan artışla yüzde 77,8 olan KKO, Mayıs’ta bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 78 oldu.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise (KKO-MA), bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 78,1’de sabit kaldı.

İmalatta Kapasite Kullanımı Mayıs’ta 0,2 Puan Arttı
KAYNAK: TCMB

Sonuçlar, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1744 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlara göre derlendi.

Merkez Bankası raporuna göre mal grupları itibarıyla kapasite kullanım oranı yatırım malları ve ara mallarda artış kaydederken tüketim mallarında azaldı.

KKO yatırım mallarında yüzde 75, ara mallarda yüzde 80 ve tüketim mallarında yüzde 75,2 oldu. Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı Mayıs’ta yüzde 74,2’ye yükselirken, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 75,4’e geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.