Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kapasite Kullanım Oranı Açıklandı: Nisan’da Yükseliş

TCMB tarafından kapasite kullanım oranı Nisan ayı verileri açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
Kapasite Kullanım Oranı Açıklandı: Nisan’da Yükseliş
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan 2022 dönemine ilişkin imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini paylaştı.

TCMB tarafından paylaşılan bültene göre imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 77,8 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 78,1 seviyesinde olarak açıklandı.

Kapasite kullanım oranı Nisan ayı verileri
Kaynak: TCMB

Raporun Nisan ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1725 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildiği bildirildi.

Geçtiğimiz ay açıklanan kapasite kapasite kullanım oranında 0,7 puan artış ile 77,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası raporuna göre mal grupları itibarıyla kapasite kullanım oranı yatırım malları ve tüketim mallarında azalırken, ara mallarda artış kaydetti.

KKO yatırım mallarında yüzde 74,8, ara mallarda yüzde 789,7 ve tüketim mallarında yüzde 75,4 oldu. Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı Nisan ayında yüzde 74,2’ye düşerken, dayanıksız tüketim malları yüzde 75,7’ya çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.