Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Karahan: TL’de Reel Kazanç Bekliyoruz

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanmasını beklediklerini söyledi. Detaylar şöyle...
TCMB Başkanı Karahan: TL’de Reel Kazanç Bekliyoruz
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılık Zirvesi’nde konuştu. Karahan, haziran ayı itibarıyla manşet enflasyonda önemli bir düşüş beklediklerini ve TL’nin reel olarak değer kazanmasını öngördüklerini belirtti.

Konuşmasında, bankacılık sektörünün dezenflasyon sürecinden fayda sağlayan sektörler arasında olacağını vurgulayan Karahan, normalleşme süreci ilerledikçe bankaların bilançolarını yönetme konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerekeceğini ifade etti.

Karahan,enflasyonun Mayıs ayında yüzde 75 ile zirve yapmasını ve Haziran ayında manşet enflasyonda belirgin bir düşüş beklediklerini söyledi. Aylık bazda enflasyon trendinin aşağı yönlü olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemde sıkı para politikasını sürdüreceklerini ve TL’nin reel olarak değer kazanmasını beklediklerini ifade etti. Merkez Bankası Başkanı dezenflasyon sürecinden bankaların da faydalanacağını, bankacılık sektörünün bu süreçte kazançlı çıkacağını belirtti. Normalleşme süreci ile birlikte bankaların bilançolarını yönetirken daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini dile getirdi.

Karahan, bankacılık sisteminde TL mevduatının payının 2023 yılı Ağustos ayında yüzde 31’den yüzde 45’e yükseldiğini bildirdi. Yüksek enflasyona rağmen bankacılık sektörünün karlılığını koruduğunu ve sektörün büyümesi için elverişli bir ortam olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Para politikası yaklaşımlarının bankacılık sektörünü desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Karahan, “katılım bankacılığının büyümesi için daha fazla alan olduğunu ve bu büyümenin Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtti.

Yaptıkları düzenlemelerin, fazla TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkan sağlayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın