Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı Erkan’dan TL Açıklaması: Geçiş Zamanı Geldi!

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, mevduat verilerindeki gelişmelere dikkat çekerek, Türk lirasına geçişin zamanının geldiğini söyledi.
TCMB Başkanı Erkan’dan TL Açıklaması: Geçiş Zamanı Geldi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen Sektörler Konseyi toplantısına katıldı. Erkan burada ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TCMB Başkanı Erkan, fiyat istikrarının istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme için önemine dikkat çekti. Küresel ekonominin geçirdiği dönüşümle birlikte Türkiye’nin yükselen potansiyele sahip olduğunu belirten Erkan, “Fiyat istikrarı yoluyla öngörülebilirliğin artması, sizlerin bu potansiyeli gerçekleştirmesinin en güçlü destekçisi olacaktır.” diye konuştu.

Enflasyonla mücadele politikasını zamana yaydıklarını belirten Erkan, öncü gösterge niteliğinde bazı olumlu sonuçları almaya başladıklarını söyledi.

TCMB Başkanı “2024’ün ikinci yarısında başlayacak dezenflasyon döneminden önceki geçiş sürecinde talepte dengelenme yaşandığını, doğru politika tasarımlarıyla, üretimin sürekliliğinin sağlanmasına katkı vermeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Erkan: TL’ye Geçiş Zamanı Geldi

TCMB Başkanı Erkan, faiz artırımlarına atıfta bulunarak, dezenflasyon için için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını belirtti. Türk lirasına geçiş zamanının geldiğine vurgu yapan Erkan, bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde gördüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayı sonunda durma noktasına gelen kredi akışı karşısında hızla harekete geçerek piyasa mekanizmasının yeniden tesisini sağladıklarını belirten Erkan, “Bireysel kredilerde israf ve enflasyona yol açan aşırılık giderilirken, ticari krediler süreklilik göstererek üretim kapasitesine katkıda bulunmaktadır.” diye konuştu.

Reeskont limitlerinde ilave bir güncelleme olup olmayacağı konusunda açıklamada bulunan Erkan, değerlendirmeler yaptıklarını, ihracat ve yatırım potansiyelinin gelişimi için firmaların finansmana erişimi ile finansman koşullarına destek olmaya devam edeceklerini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.