Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tavan Yapan Halka Arzı Yabancı 10 Gündür Satıyor

Halka arz fırtınasının kesintiye uğraması yatırımcıları üzerken, borsa ile yeniden hızlanmaya başladılar. Ancak yabancı yatırımcı satışlara devam ediyor.
Tavan Yapan Halka Arzı Yabancı 10 Gündür Satıyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılında yaşanan halka arz çılgınlığı sona ermiş gibi görünüyor. Buna karşın borsada iyimser hava esmeye başlarken halka arzlarda da güçlü yükselişler görülmeye başlandı. Son başarılı halka arzlardan biri olan Agrotech Yüksek Teknoloji hisseleri ise yeni haftaya tavanda başladı.

Profert Yüksek Teknoloji Gübre ve Zirai İlaç Üretim A.Ş.’nin yüzde 70’ini satın alan şirket son günlerde güçlü bir performans göstermeye başlamıştı. Cuma günü başlayan yükseliş ivmesi bugün tavanda devam etti ve hisseler devre kesicide işlem görmeye başladı.

Agrotech hisseleri (AGROT) TSİ 15:55 sularında yüzde 9,94 artıda 13,6 lirada devre kesicide seyrediyor.
AGROT Hisse Fiyatı - 08.01.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şirket 5,21 liradan talep topladıktan sonra 23 Kasım 2023 tarihinde borsada işlem görmeye başladı. 6 gün aralıksız tavanda işlem gördükten sonra kısa süreli bir kesintinin ardından yeniden tavana ulaştı ve 16,26 liraya kadar yükseldi. Daha sonra gerileyen hisseler, 12 lira seviyelerinde gezmeye başlamıştı. Cuma günü ise yönünü yukarı çevirdi ve 13,6 liraya kadar tırmandı.

Haftalık bazda yüzde 12,68 kazanca işaret eden Agrotech hisseleri, 10 gündür yabancı yatırımcı tarafından aralıksız satış yiyor. Günlük yabancı yatırımcı oranları tablosuna göre 21 Aralık’ta yüzde 1,80 olan yabancı yatırımcı oranı 05.01.2023 tarihi itibarıyla yüzde 0,81 düzeyine geriledi.

Şirket bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir özel durum açıklaması yaptı. Tarım Çerçeve Sözleşmesi başlıklı bildirime göre; bugün Agrotech ve Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (Tarımkon) arasında sözleşmeli tarım ve stratejik ortaklık açısından bir protokol imzalandı. Protokole göre; “taraflar sözleşmeli tarım açısından 5 yıllık bir çerçevede, daha sonrasında şirket tarafından Tarımkon’un saha operasyonlarında ve sözleşmeli tarım modellerinin geliştirilmesi amacıyla gerekli zirai desteğin verileceği” bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Türk tarımında yabancı girdilerin düşürülmesi için karşılıklı olarak çalışmaların yapılacağı da açıklandı. Protokolün tarımın modernleşmesi ve katma değeri yüksek ürün grupları ve sözleşmeli tarım modellerinde stratejik partnerlik yaparak ülke tarımına katkıda bulunacağı da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.