Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Araştırmasında Altın Tercihi Öne Çıktı

ING Türkiye tarafından geçen yılın son çeyreğine ilişkin yapılan araştırmada, tasarruf sahiplerinin altına öncelik verdiği görüldü. Rapora dair detaylar haberde...
Tasarruf Araştırmasında Altın Tercihi Öne Çıktı
HABER GİRİŞ

ING Türkiye tarafından kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek amacıyla 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması (TTEA) yayımlandı.

2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarının yer aldığı raporda, tasarruf sahipliği yüzde 23,3 olarak gerçekleşti. Raporda tasarruf sahipleri içinde düzenli tasarruf yapanların oranı yüzde 69 olarak açıklandı.

Tasarruf sahiplerinin ilk tercihi yastık altı altın ve nakit olmaya devam etti. Bu tasarruf aracı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 26 ile ilk sırada yer alırken, sistem içi altın yüzde 16 ile ikinci sırada yer aldı.

Hisse senetlerindeki yükseliş ise geçen yılın dördüncü çeyreğinde devam etti. 2023’ün ilk çeyreğinden bu yana ilginin arttığı hisse senetleri yüzde 14 artışla en çok ilgi gösterilen üçüncü tasarruf aracı oldu.

Erkekler hisse senedini kadınlara oranla daha çok tercih ederken, tasarruf araçları tercihi sıralaması kadın ve erkekler arasında hemen hemen aynı kaldı. Geçen yılın son çeyreğinde kadınların erkeklere göre daha çok tercih ettiği tasarruf araçları 5 puan farkla yastık altı altın ve nakit, sistem içi altın ve 6 puan farkla vadesiz hesap oldu.

GCM Yatırım Banner

Erkeklerin kadınlara göre daha çok tercih ettiği tasarruf araçları ise 9 puan farkla hisse senedi ve 7 puan farkla döviz vadeli hesap olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın