Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Girdi Enflasyonu Aralık’ta da Düşüşe Devam Etti

TÜİK, tarımsal girdi fiyat endeksi Aralık raporunu paylaştı. Üst üste rekor artışlar kaydeden endeks, Ekim'de düşüş eğilimine geçmişti. Raporun detayları haberde;
Tarımsal Girdi Enflasyonu Aralık’ta da Düşüşe Devam Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2022 döneminin tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) raporunu paylaştı. Rapora göre tarımsal girdi yıllık bazda yüzde 103,14, aylık bazda ise yüzde 0,72 arttı. Tarım-GFE on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 116,26 artış kaydetti.

Endeks, Ekim ayındaki yıllık yüzde 134,76’lık artışının ardından Kasım ayında yıllık bazda yüzde 121,49 artarak düşüş seyrini sürdürmüştü.

Aralık 2022 döneminde tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde aylık bazda yüzde 0,33, yıllık bazda ise yüzde 104,42 oranında arttı.

Bahsi geçen dönemde tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi aylık olarak yüzde 3,64, yıllık olaraksa yüzde 94,35 artış bildirdi.

Tarım-GFE Yıllık Olarak 7 Alt Grupta Daha Düşük Artış Kaydetti

Tarım-GFE’nin yıllık raporu incelendiğinde 7 alt grupta daha düşük, 4 alt grupta ise daha yüksek değişim görüldü.

GCM Yatırım Banner

Alt grupların yıllık artışta düşük olanlar veteriner harcamaları yüzde 33,98 ve makine bakım masrafları yüzde 42,63 artış olarak sıralandı.

Tarımsal Girdi Enflasyonu Aralık Ayı Yıllık Değişim
KAYNAK: TÜİK

Yıllık artışın düşük olanların yanı sıra yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 120,60 ile bina bakım masrafları ve yüzde 117,81 ile hayvan yemi olarak sıralandı.

Tarımsal Girdi Enflasyonu Aylık Bazda 8 Alt Grupta Yüksek Değişim Gösterdi

TÜİK tarafından paylaşılan Aralık 2022 Tarım-GFE raporuna aylık olarak bakıldığında ise 3 alt grupta daha düşük, 8 alt grupta daha yüksek değişim görüldü.

Tarım-GFE’de aylık azalışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 8,19 ile enerji ve yağlar, yüzde 1,87 ile gübre ve toprak geliştiriciler olarak aktarıldı.

Aralık 2022 döneminde aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 4,49 ile malzemeler ve yüzde 3,41 ile hayvan yemi olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın