Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Şirketinin Milyarlık Anlaşması Hisseleri Hareketlendirdi

Hisseleri borsada 5 aydır işlem gören tarım şirketi, dev anlaşmasını açıkladı. Hisseler hareketlendi. Detaylar haberde...
Tarım Şirketinin Milyarlık Anlaşması Hisseleri Hareketlendirdi
HABER GİRİŞ

Geçen yıl Kasım ayında halka arz olan şirketler arasına katılan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. yaptığı anlaşmalar ile ön plana çıkmaya devam ediyor. Agrotech’in bugün dev sözleşmeye imzayı atamasıyla hisseleri hareketlendirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunan şirket, “Digital health with AI” ürünü kapsamında FinTEXT A.G Tecnologies A.G. ile 5 yıllık bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Sözleşme kapsamında lisans bedelinin yaklaşık 1,3 milyar TL ( 42 milyon dolar) olduğu not edildi. Bakım destek ve ek geliştirme ücretlerinin bu rakamın dışında olduğu aktarıldı. Bahsi geçen lisans bedelinin yüzde 60’lık kısmının 2024 yılı bilançolarına, kalan yüzde 40’lık kısmının ise 2025 bilançolarına yansıması bekleniyor.

Anlaşma kapsamında 2025 sonrasında ise her yıl düzenli olarak anlaşma bedelinin yüzde 22’lik kısmının bakım destek ve ek geliştirmeler için fatura edilerek destek yılları süresince bilançolara yansıyacağı bildirildi.

Yapılan açıklamanın önemli iki diğer maddesi şunlar oldu;

GCM Yatırım Banner
  • Sözleşme gereği FinTEXT Technologies A.G. firması ürünü BAE-Suudi Arabistan-Katar-Umman ve Afrika bölge sınırları dahilinde satış haklarına sahip olup bu bölgelerin dışında satış haklarına sahip olmayacaktır.
  • Yapılan dağıtım hakkı sözleşmesi gereği ürünümüz belirtilen ülkeler dahilinde toplamda 800 sağlık kuruluşunda çalışabilecek olup maksimum kullanıcı sayısı 45.000 adet olarak belirlenmiştir, ek kuruluş ve lisans talebi söz konusu durumunda ayrıca ücretlendirme söz konusu olacaktır.

Şirketin, AR-GE çalışmalarına devam edeceği, Avrupa ve Amerika bölgelerinde de dijital sağlık çözümleri için çalışmalarını arttıracağı vurgulandı.

Agrot Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yapılan dev anlaşma sonrasında şirketin borsada işlem gören AGROT hisseleri anlık yükseldi. Bugün açılışı 32,66 TL’den yapan hisseler, 32,06 TL’ye kadar gerilemişti. Açıklama öncesinde 33,20 TL’den işlem gören hisseler, milyarlık anlaşma haberiyle 34,3 TL’ye tırmandı. Sonrasında düşüşe geçe hisseler 33,24 TL’den fiyatlandı.

AGROT hisseleri 5,21 TL’den halka arz olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.