Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım İhracatında 2023’te 35 Milyar Dolar ile Rekor Kırıldı

Türkiye’nin tarım ihracatı geçen yıl artmaya devam etti ve yeni bir rekor kırıldı. Dört sektör ise tüm zamanların ihracat rekoruna ulaştı. Ayrıntılar geliyor…
Tarım İhracatında 2023’te 35 Milyar Dolar ile Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de ihracata yönelik yürütülen politikalar, tarım sektöründe meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin tarım ihracatı 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 2,8 artışla 35 milyar 164 milyon 253 bin dolara yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

Dünya genelinde jeopolitik riskler, kuraklık ve küresel çapta gıdaya erişime dair sıkıntıların devam ettiği bir ortamda Türkiye’nin tarım ürünlerine talep artmaya devam etti. Verilere göre tarım ihracatı geçen yılki ülke ihracatının yüzde 15,9’unu oluşturdu.

2023 yılında dört sektör ihracatta rekor kırdı. Buna göre hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri 12 milyar 378 milyon 672 bin dolar, yaş meyve ve sebze 3 milyar 492 milyon 314 bin dolar, kuru meyve ve mamulleri 1 milyar 610 milyon 304 bin dolar, zeytin ve zeytinyağı sektörü 871 milyon 666 bin dolarla tüm zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı.

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 8, yaş meyve ve sebze yüzde 18,3, kuru meyve ve mamulleri yüzde 2,7, zeytin ve zeytin yağı sektörü yüzde 75,9 ihracat artışı görüldü.

Hububat sektörü 2 milyar dolar ile en fazla ihracatı Irak’a gerçekleştirdi. Yaş meyve ve sebze ihracatında Rusya başı çekerken, kuru meyve ve mamullerinde Almanya, zeytin ve zeytinyağı sektöründe İspanya en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın