Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarihin En Büyük Halka Arzı Performansıyla Gündemde!

Borsa İstanbul’da TABGD koduyla işlem gören TAB Gıda, aşağı yönlü hareketleriyle gündemden düşmüyor. Hissede aylık kayıp yüzde 23,4’e çıktı. İşte detaylar;
Tarihin En Büyük Halka Arzı Performansıyla Gündemde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da son dönemde gündemden neredeyse hiç düşmeyen TAB Gıda (TABGD), sergilediği negatif hareketlerle dikkat çekiyor. TABGD, uzun süredir beklentilerin oldukça altında bir performans sergiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 12 Ekim’de onay alan ve 6 milyar 825 milyon TL ile tüm zamanların en büyük halka arzı olarak dikkat çekmişti. Şirket, 18-19-20 Ekim tarihlerinde 130 TL fiyat üzerinden talep toplamıştı. Halka arza yaklaşık 5 milyon 185 bin kişi katılarak yatırımcı rekoru kırılmıştı.

Analistler, TAB Gıda’nın talep toplama sürecindeki yoğun ilginin borsadaki düşüşlerde etkili olduğunu belirtmişti. Özellikle küçük yatırımcıların halka arza katılabilmek için portföyündeki hisselerini sattığı ifade edilmişti.

Tarihin En Büyük Halka Arzı Performansıyla Gündemde!Kaynak: Paratic Piyasalar

Turizm endeksine dahil olan şirket, Ekim ayının sonlarına doğru sergilediği performansla turizm endeksinin yükselişine katkı sağlamıştı. TAB Gıda, İsrail ve Filistin arasında başlayan savaştan da payını almıştı. 28 yıldır Türkiye’deki faaliyetlerini TAB Gıda ile yürüten ve son gelişmelerde İsrail ordusuna yemek verdiği iddiaları ortaya atılan Burger King için tepkiler hızla büyümüştü. Bu çerçevede TAB Gıda da eleştirilerin odağında yer almıştı.

GCM Yatırım Banner

130 TL’den halka arz olan TABGD, henüz 5. gününde tavan serisini bozmuştu. 207 TL’ye kadar çıkan ve bu noktadan gelen satışlarla 160 TL seviyelerine gerileyen hisse, yatırımcılarının beklentisini karşılayamadı. 160 TL’den hareketlenen ve 195 TL’ye yükselen TABGD, burada da tutunmayı başaramadı.

9 Kasım’da aşağı yönlü hareketlere başlayan hisse, 1 Aralık 17.40 itibarıyla yüzde 2 düşüşle 145,5 TL’ye kadar düştü. Söz konusu aşağı yönlü hareketlilik neticesinde TAB Gıda, sosyal medya platformları üzerinde yatırımcıların en çok konuştuğu hisselerden biri oldu.

Yatırımcıların tepkilerini gösterdiği şirketin hisseleri, halka arz olduğu fiyat olan 130 TL’ye oldukça yaklaştı. Hissede haftalık yüzde 9,6, aylık yüzde 23,4 oranında değer kaybı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın