Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahvil Piyasasında Neler Oluyor? Yatırımcı Karar Değiştirdi

İngiltere'de bulunan çok uluslu varlık yöneticisi Schroders Plc fon yöneticileri, kısa vadeli tahvillerde pozisyonlarını kapatmaya başladıklarını bildirdi. Detaylar haberde;
Tahvil Piyasasında Neler Oluyor? Yatırımcı Karar Değiştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD tahvillerindeki yükselişin ardından İngiliz çok uluslu varlık yönetimi şirketi Schroders Plc fon yöneticilerinin kısa vadeli tahvillerde pozisyonlarını kapatmaya başladıkları belirtildi. Fon yöneticileri, kısa vadeli tahvillerin uzun vadeli tahvillerden daha iyi performans gösterdiği kazanç sağladıkları pozisyonları kapatmaya başladı.

Söz konusu pozisyonlar, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) şahin politikasını sürdüreceğine ilişkin beklentiler doğrultusunda tahvil satışlarıyla son aylarda yatırımcılara kazanç sağladı. Schroders Sabit Getiri Direktör Yardımcısı Kellie Wood, tahvillerin bu yılki en kazançlı yatırımları olduğunu belirtti.

Kazanç sağlayan pozisyonları bu hafta itibarıyla kapatma kararı aldıklarını bildiren Wood, ABD tahvillerinde daha yatay bir konumlanmaya geçtiklerinin bilgisini verdi.

Tahvillerdeki Satış Baskısı Geride mi Kaldı?

Bloomberg HT haberinde, FED yetkililerinin son günlerdeki açıklamalarının daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulmayabileceğine işaret ettiğini anımsattı. Bu durumun, tahvillerdeki satış baskısında en kötüsünün geride kalmış olabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Söz konusu durum yatırımcıların, cazip seviyelerdeki tahvilleri ellerinde tutmasına sebep oluyor. ABD’nin 10 ve 2 yıllık tahvillerinin getiri farkı Cuma gününü eksi 28 seviyesinde tamamladı. Bu fark Temmuz ayının ortasında eksi 100 seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilileri, 19-20 Eylül’deki faiz toplantısında enflasyonu yavaşlatmak için uygulanan politikanın bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikir kalmıştı. Yetkililer, risklerin daha dengeli hale geldiğini belirmişlerdi.

Hedeflere Ulaşmada Riskler Çift Taraflı Hale Geldi

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin dün akşam yayımladığı toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar genel olarak para politikasının kısıtlayıcı bölgedeki duruşuyla birlikte komitenin hedeflerine ulaşmasındaki risklerin daha çok iki taraflı hale geldiğine karar verdiler.” ifadeleri yer almıştı.

FED geçen ayki para politikası toplantısının ardından politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bırakmıştı. Kararda, 19 üyenin 12’sinin 2023’te bir faiz artışı daha beklediklerine işaret edilmişti.

Bankanın faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına yönelik endişeler artarken, 10 yıllık ABD hazine tahvil getirilerinin Kasım 2007’den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

Uzun vadeli tahvil getirilerindeki yükseliş sebebiyle bazı politika yapıcıların, FED’in Kasım ayı başındaki toplantısında faiz artışı yapmayacağına yönelik söylemlerine sebep oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın