Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahvil Faizlerinde 7 Ayın En Hızlı Düşüşü

FED üyelerinin mesajları ve İsrail-Hamas arasındaki gerilimin ardından artan jeopolitik riskler ABD tahvil rallisini destekledi. Detaylar haberde;
ABD Tahvil Faizlerinde 7 Ayın En Hızlı Düşüşü
HABER GİRİŞ

Amerika Merkez Bankası (FED) üyelerinin faizde durma sinyali olarak algılanabilecek mesajlarının ardından ABD tahvilleri ralli yaptı. Bununla birlikte Asya işlemlerindeki 10 yıllık tahvil getirisi ise Mart’tan bu yana en hızlı düşüşüne ara verdi.

FED tahvillerinde 18 baz puan kadar düşüş yaşayan 10 yıllık getiri yüzde 4,62’ye kadar geriledi. FED üyelerinin para politikasına yönelik mesajlarıyla birlikte İsrail-Hamas arasındaki gerilimle artan jeopolitik risklere karşı güvenli liman arayışı da tahvil rallisinde etkili oldu.

ABD Tahvillerindeki Ralli Sona Erecek mi?

FED üyelerinin artan tahvil getirileri ve sıkılaşan finansal koşulları için hemfikir gözüktüğüne işaret  belirten Nomura Stratejisti Andrew Ticehurst, Pazartesi günü şu ifadeleri kullandı;

“Piyasa fiyatlaması FED’in bu yıl faiz artırmayacağına işaret ediyor. Yine de son olarak ‘sigorta’ niteliğinde yapılabilecek bir faiz artış riski var.”

İsviçreli banka UBS ise FED açıklamalarına daha temkinli yaklaşıyor. UBS Makro Stratejisti Giulia Specchia, ABD büyümesinde yavaşlama yaşanmaması durumunda ABD tahvillerindeki rallinin sona ereceği yönünde tahminde bulundu.

GCM Yatırım Banner

ABD Ekonomisi 2024’te Yavaşlayacak

ABD’nin makroekonomik verilerinin dayanıklı kalmayı sürdürmesi durumundaysa, rallinin daha fazla uzamayabileceğini ileri sürdü. UBS, ABD ekonomisinin 2024’te gözle görülür bir şekilde yavaşlayacağını savunuyor.

UBS’nin beklentisi olan ABD ekonomisinin yavaşlaması durumunda Specchia, Amerika tahvilleri için görünümün daha pozitif olacağını öngördü.

ABD Tahvilleri Eylül’den Bu Yana 40 Baz Puan Arttı

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson da son açıklamasında Hazine getirilerindeki artışın ekonomi üzerinde potansiyel bir kısıtlama olarak izlediğini dile getirmişti.

Yetkililerin gerekli olabilecek ek bir politika sıkılaştırmasının kapsamını değerlendirebilecek konumda olduklarını söylemişti.

Gelecekte yüksek tahvil getirileri yoluyla finansal koşullardaki sıkılaşmanın farkında olacağını belirten Jefferson, politikanın gelecekteki yolunu değerlendirirken bunu hatırlayacağını eklemişti.

ABD hükümetinin 10 yıllık tahvil getirilerinin Eylül toplantısından bu yana yaklaşık 40 baz puan arttığını anımsatarak, FED yetkililerinin son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın ek faiz artırımlarının yerini alabileceğinin bilgisini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.