Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Jefferson: Hassas Bir Risk Yönetimi Dönemindeyiz

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, ek sıkılaştırmada dikkatli bir şekilde ilerleyebileceklerini söyledi. Ayrıntılar şöyle...
FED/Jefferson: Hassas Bir Risk Yönetimi Dönemindeyiz
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyon oranı çok yüksek kalsa da Hazine getirilerindeki artışı ekonomi üzerinde potansiyel bir kısıtlama olarak izlediğini söyledi. Jefferson konuşmasında, yetkililerin gerekli olabilecek herhangi bir ek politika sıkılaştırmasının kapsamını değerlendirmede dikkatli bir şekilde ilerleyecek konumda olduklarını belirtti.

FED yetkilisi ileriye dair değerlendirmesinde, yüksek tahvil getirileri yoluyla finansal koşullardaki sıkılaşmanın farkında olacağını ve politikanın gelecekteki yolunu değerlendirirken bunu aklımda tutacağını ifade etti.

Gösterge federal fon faiz oranı geride kalan bir buçuk yılda yüzde beş puandan fazla artıran FED yetkililerin büyük bölümü, 2023 sonuna kadar çeyrek puanlık bir artış daha yapmanın uygun olacağını öngörüyor.

ABD hükümetinin 10 yıllık tahvil getirileri Eylül toplantısından bu yana yaklaşık 40 baz puan arttı. Aralarında San Francisco’dan Mary Daly ve Dallas’tan Lorie Logan’ın da bulunduğu FED yetkilileri, son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın ek faiz artırımlarının yerini alabileceğini belirtti.

Jefferson: Hassas Bir Dönemdeyiz

Jefferson mevcut duruma dair, “Yeterince sıkılaşmama riski ile politikanın aşırı kısıtlayıcı olma riskini dengelememiz gereken hassas bir risk yönetimi dönemindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Jefferson, enflasyonu yüzde 2’ye indirme sorumlulukları olduğunu ve ekonomide olan bitenler konusunda çevik davranmaları gerektiğini söyledi. Artan borçlanma maliyetlerine rağmen ABD ekonomisi şaşırtıcı bir dayanıklılık gösterdi. Geçen hafta Cuma günü yayınlanan tarım dışı istihdam verilerine göre iş gücü piyasası Eylül ayında 336.000 yeni iş ekledi.

Vadeli işlem piyasaları, 1 Kasım’da yapılacak toplantıda, 25 baz puanlık bir artış ihtimalini yüzde 20’den fazla görmüyor. Küresel piyasalar bu hafta Perşembe günü açıklanacak ABD Eylül ayı enflasyon rakamlarını bekliyor. Tahminlere göre yıllık enflasyonun yüzde 3,6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın