Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Eylül Ayı Tarım Dışı İstihdam Beklentinin Çok Üstünde Geldi

Küresel piyasaların bu hafta beklediği başlıca verilerden ABD'nin tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Eylül Ayı Tarım Dışı İstihdam Beklentinin Çok Üstünde Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta global piyasalar ABD’de açıklanacak Eylül ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamlarına odaklanmıştı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik verisi açıklandı. Buna göre tarım dışı istihdam Eylül’de 336 bin ile beklentinin çok üzerinde geldi.

Tahminler verinin 170 bin seviyesinde geleceği yönündeydi. Geçen ay ise Ağustos verisi 227 bin olarak açıklanmıştı. Eylül ayında işsizlik yüzde 3,8 ile yüzde 3,7 olan beklentiyi aştı. Gelen rakamlar, Federal Rezerv’in gelecek toplantılarda alacağı faiz kararlarında belirleyici etkiye sahip.

İstihdam artışının Eylül ayında beklenenden daha güçlü olması, yüksek faiz oranlarına, işgücü çekişmelerine ve Washington’daki işlevsizliğe rağmen ABD ekonomisinin sağlam durduğunun bir işareti.

Ücret artışları beklenenden daha yumuşak gerçekleşirken, ortalama saatlik kazançlar sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 4,3 olan tahminlere kıyasla Eylül’de yüzde 0,2 ve bir yıl öncesine göre yüzde 4,2 arttı.

Sektör perspektifinden bakıldığında, eğlence ve konaklama 96.000 yeni işe öncülük etti. Diğer kazananlar arasında hükümet (73.000), sağlık hizmetleri (41.000) ve profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetler (29.000) yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Raporun ardından borsa vadeli kontratları keskin bir şekilde negatife döndü ve Hazine getirileri sıçradı. ABD’nin 10 yıllık tahvilleri yüzde 2’nin üzerinde artışla 4,82’nin üzerine çıktı.

Yatırımcılar son zamanlarda dirençli bir ekonominin Federal Rezerve’i faiz oranlarını yüksek tutmaya ve hatta enflasyon yüksek kalmaya devam ettikçe daha fazla artırmaya zorlayabileceği konusunda karamsar.

Gelen rapor sonrası ABD Dolar Endeksi’nde yüzde 0,4’ün üzerinde yükseliş meydana geldi ve 106,7 puan seviyesi görüldü. Nasdaq ve S&P 500 vadeli endekslerde yüzde 0,7’ye yakın düşüş kaydedildi.

CME FED Faiz Görüntüleme aracından aktarılan verilere göre, Kasım ayındaki toplantıda faizlerin sabit bırakılması ihtimali an itibarıyla yüzde 68 olarak görülüyor. 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığı ise yüzde 31 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.