Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Sektörü Can Çekişiyor

Freddie Mac tarafından yapılan son araştırmaya göre ABD'de konut kredilerine ilişkin faiz oranları son 23 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
ABD’de Konut Sektörü Can Çekişiyor
HABER GİRİŞ

Freddie Mac’in birincil ipotek piyasası araştırmasına göre konut kredilerine ilişkin faiz oranları 2000 yılından bu yana zirve noktasına ulaştı. Perşembe itibarıyla, 30 yıllık sabit faizli ipotek ortalama oranı yüzde 7,49 olarak bildirildi.

Bu, önceki haftanın yüzde 7,31 oranına göre önemli bir artış ve geçen yılın ortalaması olan yüzde 6,66’nın oldukça üzerinde bir seviyeyi temsil ediyor. 30 yıllık faiz oranı geçen yılın aynı haftasına göre 0,83 puan yukarıda bulunurken, son 4 haftalık ortalama faiz oranı yüzde 7,29 oldu. 52 haftalık ortalama ise yüzde 6,66 olarak gerçekleşti.

Freddie Mac’in Baş Ekonomisti Sam Khater, bu artışı enflasyondaki değişimlere, iş piyasasındaki değişikliklere ve Federal Rezerv’in ev alıcı talebini etkileyen eylemlerine ilişkin belirsizliklere bağladı. 15 yıllık sabit faizli konut kredisi ise yüzde 6,78’e yükseldi.

Bright MLS Baş Ekonomisti Dr. Lisa Sturtevant, bu eğilimin, ev alıcılarının 2024 sonuna kadar devam edeceği tahmin edilen yüksek oranlı ortama uyum sağlamaları ile birlikte ortaya çıktığını söyledi.

Sturtevant ayrıca , ipotek oranlarını yüzde 8’e itebilecek ve konut piyasasını bir “ihtiyaç piyasasına” dönüştürebilecek artan 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin etkisine de dikkat çekti. Mortgage Bankalar Birliği (MBA), tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre de, 29 Eylül’de sona eren haftada konut kredisi faiz oranları 2000’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Yüksek oranlar ve düşük stoklar nedeniyle işlemlerin potansiyel olarak 2010 seviyelerine düşmesi, ev inşaatçılarını faiz oranlarını aşağı doğru satın almaya yönlendirdi. Satıcılar ise alıcıları çekmek için tavizler vermek durumunda kalıyor.

Federal Rezerv’in faiz oranlarını rekor seviyelere taşıması, ev alıcı talebinin azalmasına neden oldu ve öngörülebilir gelecekte konut piyasasını etkilemeye devam etmesi bekleniyor. FED, Mart 2022’de bu yana sıkı para politikasına geçiş yaptı ve oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Eylül ayındaki son toplantıda faiz oranları sabit bırakılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın