Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül Ayına Ait FED Tutanakları Yayımlandı! Dikkat Çekenler

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası'nın son faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı. Detaylar haberin devamında;
Eylül Ayına Ait FED Tutanakları Yayımlandı! Dikkat Çekenler
Son Güncelleme: 

Döviz, kripto para ve altın yatırımcıları tarafından merakla beklenen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 19-20 Eylül tarihli faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı. Katılımcıların, enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu konusunda fikir birliği içinde oldukları belirtildi.

Tutanaklarda, FED üyelerinin enflasyon yavaşlayana kadar kısıtlayıcı politikanın devam etmesine destek verdiği vurgusu dikkat çekti.

Tutanaklarda Kısıtlayıcı Politikaya Devam Mesajı

Çoğu katılımcının yukarı yönlü enflasyon risklerinin hala devam ettiğini belirttiği tutanaklarda, üyelerin ek faiz artışının gerekliliği konusunda farklı görüşte olduğuna, bununla birlikte bir faiz artışının daha ihtimal dahilinde olduğuna işaret edildi.

Konuya ilişkin açıklamada, “FED üyelerinin büyük kısmı, önümüzdeki toplantılarda bir faiz artırımının daha uygun olacağı görüşüne sahip. Bazı üyeler ise bundan sonra daha fazla faiz artışı gerekmediği düşüncesinde.” ifadesine yer verildi.

Katılımcıların, fiyat baskılarının azaldığına inanmak için daha fazla kanıt gerektiğini söylediğine yer verilen tutanaklarda para politikasının enflasyon hedefine ulaşılana kadar bir süre kısıtlayıcı seviyede kalması gerektiğinde görüş birliğine varıldığı ifade edildi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Katılımcıların büyük bölümünün ekonominin gelecekteki patikasının oldukça belirsiz olduğuna inandığından da bahsedildi.


Tutanaklar ayrıca FED üyelerinin çoğunun ekonomik aktiviteye yönelik aşağı yönlü ve işsizlik oranına yönelik yukarı yönlü riskler görmeye devam ettiğini ortaya koydu.

FED, Beklentiler Doğrultusunda Karar Almıştı

FED, kritik toplantılar sonucunda 20 Eylül’de politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,50 seviyesinde sabit bıraktığını duyurmuştu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yeni faiz kararı için 31 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde bir kez daha toplanacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu