Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bowman: ABD’nin Faizleri Daha da Artırması Gerekebilir

FED yetkilisi Michelle Bowman, enflasyondaki gerilemeye rağmen ek faiz artırımları yapılabileceğini söyledi. Detaylar şöyle...
FED/Bowman: ABD’nin Faizleri Daha da Artırması Gerekebilir
HABER GİRİŞ

Federal Reserve Guvernörü Michelle Bowman, enflasyonla mücadelede “bir miktar ilerlemeye” rağmen ABD merkez bankasının fiyat istikrarını yeniden sağlamak için muhtemelen para politikasını daha da sıkılaştırması gerekeceği yönündeki görüşünü yineledi.

Bowman, Fas’ın Marakeş kentinde hazırlanacak konuşmasında, ABD’nin faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’ne atıfta bulunarak, “Enflasyon, FOMC’nin yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde seyrediyor” diye konuştu. ABD harcamalarının güçlü olduğunu ve iş piyasasının sıkı olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bowman açıklamasında, “Bu, enflasyonun FOMC’nin hedefine dönmesi için politika faizinin daha da yükselmesi ve bir süre kısıtlayıcı kalması gerekebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bazı FED yetkilileri, uzun vadeli Hazine getirilerindeki son artışın ekonomiyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve merkez bankasının faiz oranları konusunda daha az aksiyon almasına olanak sağlayabileceğini öne sürdü.

Bowman, yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan merkez bankalarının enflasyonu hedefe ulaştırmasının çok önemli olduğunu, bunun yapılmaması halinde, daha büyük finansal istikrar risklerinin ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.