Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Koridoru Çıkmazında Rusya Türkiye ile Anlaştı

Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönmeyi kabul eden Rusya’dan Türkiye ile anlaşma sağlandığı açıklaması geldi.
Tahıl Koridoru Çıkmazında Rusya Türkiye ile Anlaştı
Yorum

Soçi’deki görüşmelerde Tahıl Koridoru Anlaşması’nı ele alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in anlaşmanın devamı için mutabık kaldığı haberi geldi.

17 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla anlaşmayı sonlandıran Rusya’nın mutabakata tekrar yeşil ışık yaktığı haberini Rusya Dışişleri Başkanı Yardımcısı Aleksandır Gruşko verdi.

Tahıl Koridoru Anlaşması için Türkiye ile anlaşma sağlandığını açıklayan Gruşko, “Prensipte tüm anlaşmalara varıldı. Sevkiyata ilişkin planın teknik yönleri üzerinde çalışmak için yakın gelecekte tüm taraflarla çalışmaya başlamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Farklı bir boyuta evrilen anlaşmaya Katar’ın da dahil edileceği ve Afrika’ya gönderilecek 1 milyon ton tahılın Doha’nın finansman desteğiyle yapılacağını kaydetti.


Tahıl Koridoru Anlaşması’na dönüş için Rusya’nın şartlarının hayata geçirilmesi koşulu çok defa dile getirilmiş, uygulanan ambargoların kaldırılması halinde anlaşmanın devamlılığının sağlanacağı gündeme gelmişti.

Rus tahıl ürünlerinin ihracatına engel koyulmaması şartını masaya sunan Rusya’ya Türkiye tarafından destek gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan son açıklamalarında Türkiye’nin üzerine düşeni yapacağı sözünü vermişti.

Anlaşmaya Katar’ın da dahil olduğu senaryo için Erdoğan, “Burada üzerimize ne görev düşüyorsa Türkiye olarak biz de buna varız ve sizden gelecek tahılları biz fabrikasyon olarak değirmenlerimizde öğüterek un şeklinde fakir Afrika ülkelerine gönderebiliriz dedik ve bu konularda da mutabık olduk” demişti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu