Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Putin Konuştu: Tahıl Koridoru için Yeni Öneri Paketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Detaylar...
Erdoğan ve Putin Konuştu: Tahıl Koridoru için Yeni Öneri Paketi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede iki liderin ticaret, enerji, tarım, turizm ve finans konularını ele aldığı belirtildi.

Liderler, görüşmenin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Putin’in değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

“Tahıl Anlaşmasını Canlandırmaya Hazırız”

Tahıl anlaşmasını canlandırmaya hazır olduklarını söyleyen Putin, yeni anlaşma için Rusya’ya yaptırımların kaldırılması gerektiğinin altını çizdi ve “Ben bunu sayın Erdoğan’a açıkça söyledim” ifadesini kullandı.

İkili ticaretin yüzde 80 büyüdüğünü gördüğünü, yerli para birimi konusunda kararlılıklarını sunduklarını belirten Putin, “Dolar ve euro para birimlerini daha az kullanma konusunda hemfikiriz” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’ye Ucuz Yakıt Sevkiyatı Sürecek”

İki ülke arasındaki enerji iş birliğinin stratejik nitelikte olduğunu vurgularken Türkiye’ye ucuz yakıt sevkiyatına devam edeceklerini bildirdi. Rusya Devlet Başkanı konuyla ilgili açıklamasında, “Enerji alanında iş birliğimiz stratejik nitelikte. Türk ekonomisine ucuz yakıt sevkiyatına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Afrika’ya Ücretsiz Tahıl Sevkiyatı Mesajı

Mutabakatlar tümüyle yerine getirilir getirilmez Rusya’nın tahıl anlaşmasını derhal yeniden uygulamaya koyacağını söyleyen Putin, Rusya’nın 6 Afrika ülkesiyle tahıl sevkiyatıyla ilgili müzakereleri tamamlamaya yakın olduğu mesajını da verdi.

Rusya’nın birkaç hafta içinde Afrika’ya ücretsiz tahıl sevkiyatına başlayacağını aktarırken, “Rusya, en yoksul ülkelere Türkiye üzerinden 1 milyon ton tahılı özel fiyattan tahıl sevk etmeye hazır, Katar’ın da yardımını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan: Yeni Öneri Paketi Hazırladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu ifadeleri kullandı:

İkili ticaret hacminde 100 milyar dolar olarak belirlenen hedefe emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Erdoğan, 2023 yılının ilk 7 ayında 3.5 milyon Rus turistin Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

“Üzerinde durduğumuz konulardan biri Karadeniz tahıl girişiminin yeniden canlandırılması oldu” derken Rusya’nın beklentilerinin tüm tarafların malumu olduğuna dikkat çekti.

“Rus dostlarımızın gündeme getirdiği hususları biz de farklı sözlerle ifade ettik, ediyoruz” diyen Erdoğan, bu kapsamda Birleşmiş Milletler için yeni öneri paketi hazırladıklarını dile getirdi. “Bu yeni süreç vasıtasıyla netice almanın mümkün olduğu kanaatindeyim. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir çözüme inşallah kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Putin ile Suriye, Güney Kafkasya, Libya ile Afrika’daki son gelişmeleri değerlendirdiklerini de ifade eden Erdoğan, özellikle Ukrayna’nın, Rusya ile müşterek adımların atılabilmesi noktasında yaklaşımlarını yumuşatması gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.