Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’dan Enerji Arzı için Kriz Uyarısı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı, yaptırımların, ambargoların ve yatırım eksikliğinin piyasa üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Suudi Arabistan’dan Enerji Arzı için Kriz Uyarısı
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, ticarette alınan önlemlerin enerji piyasaları üzerindeki etkisini yorumladı. Salman, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarının gelecek dönemde enerji arzı sıkıntısına yol açabileceği ileri sürdü.

Yaptırımların, ambargoların ve yatırım eksikliği gibi tüm etkenlerin en çok ihtiyaç duyulduğu anda hiçbir türden enerji kaynağının olmaması ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) göndermek için çalışmalarına devam ettiği bilgisini de veren Prens Abdülaziz, LPG’nin en çok yemek pişirme ve ısınmada kullanıldığını kaydetti.

Dünya, OPEC+’a Güvenmek Zorunda

Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulayarak Rus enerjisinin ihracatını azalttığını vurguladı. Ayrıca diğer Batılı güçlerin de Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini azaltmak için önlemler aldığını hatırlattı.

Prens Abdülaziz 2022 yılında enerji piyasasının dinamiklerinden çıkarılan derslerin en önemlisinin dünyanın geri kalanı için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC+) güvenmek olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

OPEC+’ın sorumlu bir ülkeler grubu olduğuna değinen Salman, enerji ve petrol piyasalarıyla ilgili politika konularının tamamen bir siloda ele alındığına dikkat çekti. Örgütün, siyasi konulara dahil olmadığını da ekledi.

OPEC+ Günlük 2 Milyon Varil Üretim Kesintisi Kararı

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan grup OPEC+, Ekim ayı başlarında 2 milyon varillik üretim kesintisi yapılacağını açıklamıştı.

Daha sonrasında 4 Aralık’ta yapılan toplantıdan da yine büyük kesinti kararı çıkmış, günlük 2 milyon varil üretim kesintisine devam edilmesi konusunda anlaşılmıştı.

AB ülkeleri tarafından bugün Haziran 2022’de kabul edilen Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünleri ithalat yasağı resmen başladı. Söz konusu yaptırım, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesinin hemen ardından uygulamaya girdi.

Bugün uygulamaya giren yaptırımla birlikte Rusya’dan deniz yoluyla taşınan dizel ve sıvı yakıt (fuel-oil) gibi çeşitli rafineri petrol ürünleri AB ülkeleri tarafından satın alınamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.