Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan İhracatındaki Artış Dikkat Çekti!

Türkiye ile ticari ilişkileri göze çarpan ülkelerden biri olan Suudi Arabistan'a gerçekleştirilen ihracatın yüzde 600’ün üzerinde arttığı açıklandı. İşe detaylar...
Suudi Arabistan İhracatındaki Artış Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki olumlu ilişki ihracat rakamlarına yansıdı. Bu yılın ilk ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) 5 milyar dolarlık mevduat yatırılma konusunda anlaşan iki ülkenin ticari ilişkileri dikkat çekti.

Buna göre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre bu yılın Ocak-Nisan döneminde Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yüzde 600’ün üzerinde arttı. Böylece rakam 780 milyon 512 bin dolara yükseldi.

Bu rakam geçen yıl 107 milyon 419 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Bunun yanında Suudi Arabistan 673 milyon 92 bin dolarla Türkiye’nin dış satımını değer bazında en fazla artırdığı ikinci ülke oldu.

İlk sırada 1 milyar 748 milyon dolarla Rusya Federasyonu yer aldı.

En Fazla Halı İhracatı Yapıldı

Söz konusu dönemde Suudi Arabistan ile en fazla halı sektöründe ihracat gerçekleştirildi. Sektörde 109 milyon 473 bin dolar tutarında ihracat yapıldı.

GCM Yatırım Banner

İkinci sırada ise 81 milyon 253 bin dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri geldi. Sonrasında 77 milyon 903 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 66 milyon 854 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 56 milyon 677 bin dolarla elektrik ve elektronik sektörleri geldi.

Ocak-Nisan döneminde Almanya ile 6 milyar 279 milyon dolarlık, ABD ile milyar 863 milyon dolarlık, İtalya ile 3 milyar 753 milyon dolarlık, Birleşik Krallık ile 3 milyar 632 milyon dolarlık ve İspanya’yla 3 milyar 248 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Ticari alanda Türkiye ile iyi ilişkiler kuran Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan’ın yılın ilk ayında Türkiye’ye yönelik yaptığı açıklamalar dikkat çekmişti. Suudi Arabistan Maliye Bakanı, kırılgan ekonomiye sahip olan ülkelere destek verdiklerini belirterek Bu ülkeler arasına Türkiye’yi de eklemişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın