Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suudi Arabistan: Türkiye Gibi Kırılgan Ülkelere Destek Veriyoruz

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, Türkiye'yi ekonomisi kırılgan ülke olarak nitelendirip destek verdiklerini söyledi. Yatırımlara devam edeceklerine dair mesaj verdi.
Suudi Arabistan: Türkiye Gibi Kırılgan Ülkelere Destek Veriyoruz
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre’de Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği temasıyla düzenlenen Davos 2023 Zirvesi’ne katılan Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu.

Hükümetin, son zamanlarda iyi ilişkiler yürüttüğü ülkelerden biri olan Suudi Arabistan’dan, Türkiye’nin ekonomisine yönelik gelen değerlendirme dikkat çekti.

ABD merkezli Bloomberg TV’ye konuşan Suudi Arabistan Maliye Bakanı, kırılgan ekonomiye sahip olan ülkelere destek verdiklerini belirtti. Bu ülkeler arasına Türkiye’yi de ilave etti.

Birçok ülkenin resesyonla karşı karşıya olduğunu belirterek desteğe ihtiyaç olduklarını vurguladı. Bazı ülkelerin borçlarını çeviremeyerek temerrüde düştüğünü ifade ederek en kırılgan ülkelere yardım edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Muhammed el-Cedan, sadece Pakistan’a değil Mısır ve Türkiye’ye de ekonomik destek verdiklerini söyledi. Ayrıca vermeye devam edeceklerini aktardı. Hibe ve mevduat aktarımının yanı sıra bu ülkelere yatırım da yaptıklarını ifade etti.

Kırılgan ülkelerde enflasyonun yüksek olduğunu belirterek bu ülkelerin yüzde 10’un üzerinde faizle döviz cinsi borçlanabildiğini kaydetti.

Çin ile Suudi Arabistan hakkında konuşan Bakan, stratejik bir ilişkileri olduğunu kaydetti.

Bu gelişmelerin öncesinde Suudi Arabistan’ın, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda (TCMB) 5 milyar dolar değerinde bir mevduat hesabı oluşturması beklendiği açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu