Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB ile Suudi Arabistan Görüşüyor: 5 Milyar Dolar Geliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı arasında mevduat hesabı için görüşmelerin sürdüğü bildirildi.
TCMB ile Suudi Arabistan Görüşüyor: 5 Milyar Dolar Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı arasında yeni bir mevduat hesabına ilişkin görüşmeler yürütüldüğü belirtildi. Reuters’ta yer alan habere göre Suudi Arabistan’ın TCMB’de 5 milyar dolar değerinde bir mevduat hesabı oluşturması bekleniyor.

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı’nda bir sözcü konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye ile TCMB’de 5 milyar dolarlık mevduat hesabı için görüşme halinde olduklarını söyledi. Yetkili görüşmelerin son aşamalarda olduğunu sözlerine ekledi.

Sözcü açıklamasında mevduatın nasıl ve ne şekilde oluşturulacağına dair detaylara yer vermedi. TCMB’de daha önce Azerbaycan Devlet Fonu 1 milyar euro değerinde mevduat hesabı oluşturmuştu. Bu hesabın Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

TCMB’nin Rezervleri Artıyor

TCMB geçen hafta toplam rezervlerinin 3,8 milyar dolar arttığını açıklamıştı. Toplam rezervde 117,5 milyar dolar ile Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviye görülmüş oldu. Döviz rezervinde ise 76,6 milyar dolar seviyesine ulaşıldı.

Konuyla ilgili son açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Katar’dan dönüşünde gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz rezervinin 123 milyar doları aştığını ve bu ayın sonuna kadar 130 milyar doları bulacağını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Daha önce rezervlerin 135 milyar dolara çıktığını ve Türkiye’nin buna yabancı olmadığını sözlerine eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.