Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Fahiş Fiyat Uygulayanlara Ağır Yaptırımlar Yolda

Katar ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair kritik açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Fahiş Fiyat Uygulayanlara Ağır Yaptırımlar Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti dönüşünde medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Gündeme dair yöneltilen sorulara cevap veren Erdoğan, Pençe Kılıç harekatı, geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör eylemi ve marketlerdeki fiyat artışları hakkında konuştu.

Erdoğan gazetecilerin sorularından önce yaptığı açıklamada, Doha ziyaretini tamamladıklarını belirterek, “2022 FIFA Dünya Kupası açılış törenini başarıyla düzenleyen Katar’ı tebrik ediyor, yaklaşık bir ay sürecek turnuvaya katılan tüm takımlara muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

1 milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiği bu etkinliğin, İslam coğrafyasında gerçekleşen ilk Dünya Kupası olduğuna dikkat çekti.

Katar’la ticari ilişkilerin mükemmel seyrettiğini, açılış töreni vesilesiyle birçok devlet başkanı ve üst düzey yetkililerle de bir araya geldiklerini ifade etti.

Pençe-Kılıç Harekatı, Hava Harekatıyla Sınırlı Kalmayacak

Söz konusu harekatın, hava harekatıyla sınırlı kalmasının söz konusu olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne kadarlık gücün kara kuvvetlerinden katılması gerektiğine karar verilip, gereken adımın atılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu operasyonla ilgili olarak Biden ya da Putin’le bir görüşme gerçekleştirmediğini dile getiren Erdoğan, “Türkiye’nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Kararı verir, adımı atarız. Amerika’nın da artık bizi bilmesi lazım. Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki bu operasyon böyle rastgele acaba kim ne der, nasıl olur diye düşünülerek yapılmış bir harekat değil.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bir gece ansızın lafını boşuna kullanmadıklarını, beklenen ve planlanan saat geldikten sonra bu adımların atılacağını söyledi.

Irak ve Suriye’den olmak üzere güneyimizde terör tehditleri olduğunu belirterek İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya dair soruları yanıtladı.

Terör örgütlerinin yok edilmesinin güvenlik güçlerinin olmazsa olmaz görevi olduğunu söyleyen Erdoğan, Ayn el Arab hakkında yöneltilen soruya “Her zaman zaten o bölge hedefler arasında yer almıştır ve atılan adım da zaten buna göre atılmıştır. Nitekim bu defa da yine aynı şekilde bu hedefte iki önemli bölge vardı. Bunun bir tanesi Irak’ın kuzeyi, bir diğeri de Suriye’nin kuzeyi olan bölgelerdi. Bu bölgelere yönelik adımlarımızı attık ve atmaya da buna devam edeceğiz.” şeklinde cevap verdi.

İstiklal Caddesi 100’e Yakın Kamerayla İzleniyor

Geçtiğimiz hafta İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde teröristlerin düzenlediği bir patlama yaşanmıştı. Erdoğan, caddenin 100’den fazla kamerayla izlendiğini, güvenlik güçlerinin 12 saat içinde olayın failini ve bağlantılı olduğu kişileri tespit ettiğini söyledi.

Bu bakımdan güvenlik teşkilatımızla iftihar ettiğini dile getirdi. Dünya polis teşkilatının, Türk Polis Teşkilatının gücünü kabullenmesinin ve saygın bir polis teşkilatı olarak kabullenmesinin rastgele bir tespit olmadığını sözlerine ekledi.

Döviz Rezervimiz 130 Milyar Doları Bulacak

Terörle mücadeleye yeni başlamadıklarını, yıllar öncesine göre durumun çok daha olduğunu ve ekonomide de çok fark olduğunu belirtti.

Merkez Bankası’nın döviz rezervinin 123 milyar doları aştığını, bu ay sonuna kadar 130 milyar doları geçeceğini açıkladı. Başkan olduğu dönemde döviz rezervinin 135 milyar dolara çıktığını ve Türkiye’nin buna yabancı olmadığını söyledi.

Tahıl Koridoru Hakkında Guterres’ten Türkiye’ye Övgü

Gazetecilerin tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili yönelttiği soruya, “İşte bu akşam Sayın Guterres ile yine yan yanaydık, konuştuk. O da yine teşekkürlerini, şükranlarını bildiriyor. ‘Eğer Türkiye bu işin içerisinde olmasaydı biz bu işi başaramazdık’ diyorlar.” cevabını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendilerine az gelişmiş ülkelere ücretsiz tahıl gönderilmesi teklifinde bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin bu buğdayı una çevirip öyle yollamak istediğini açıkladı.

Fahiş Fiyat Uygulayanlara Para Cezası Dışında Uygulama Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın bu konuyu hassasiyetle takip ettiğini ve kontrollerin çok daha farklı uygulamalarla devam edeceğini söyledi.

“Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz.” diyen Erdoğan, tüm meselenin yaptırımların çok daha ağır olması olduğunu sözlerine ekledi.

İlk Evim İlk İşyerim Projesine Başvuru Sayısı 8 Milyonu Buldu

Şu an itibarıyla İlk Evim İlk İşyerim Projesine resmi müracaat sayısının bir buçuk aylık zamanda 8 milyonu bulduğunu, geçerli başvuru sayısının 5 milyon 135 bin 324’e ulaştığını açıkladı.

İş yeri için 73 bin 135, diğer proje kapsamında arsa için 1 milyon 177 bin 56 başvuru geldiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.