Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SPK Başkanı Bu Yıl Halka Arz Olan Şirket Sayısını Açıkladı

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, borsanın bu yıl yatırımcı sayısı olarak rekor kırdığını söyledi.
SPK Başkanı Bu Yıl Halka Arz Olan Şirket Sayısını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, İstanbul’da düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi’nin açılışında açıklamalarda bulundu. Gönül açıklamasında bu yıl borsada artan yatırımcı ve halka arz olan şirket sayılarına dikkat çekti.

SPK Başkanı bu yıl 15 Aralık itibarıyla 54 şirketin halka arz edildiğini belirterek, “Şirketler piyasadan 79,3 milyar lira fon sağladı.” açıklamasında bulundu.

Borsa yatırımcı sayısının rekor kırarak 8,5 milyonu aştığını belirten Gönül, imalat sektöründen 19, enerji ve GYO’dan 9’ar, finansal kuruluşlardan 4, tarımdan 3, diğer sektörlerden ise 10 şirketin halka arz olduğunun bilgisini verdi.

2022 yılında 40 ve 2021’de 52 şirketin halka arz olduğunu hatırlatan Gönül, 33 şirketin de bedelli sermaye artırımı yoluyla finans sağladığını belirtti. 2023 yılının başından bugüne kadar borçlanma piyasasından fon tutarının yaklaşık olarak 710 milyar lira olduğunu sözlerine ekledi.

Söz konusu fonun 356,9 milyar lirası yurt içi borçlanma yoluyla 352,9 milyar lirası yurt dışı borçlanma yoluyla sağlanmış olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

SPK Başkanı, 2023 yılının 11 ayında 212 kişiye işlem yasağı ve 90 kişiye 195 milyon lira tutarında idari para cezası, 9 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Buna bu hafta aöujkabab bültendeki rakamların dahil olmadığını belirtti.

Gönül ayrıca e-Başvuru projesinin hayata geçirildiğini ve tüm başvuruları elektronik ortamda almaya başladıklarını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın