Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global’den Türk Şirketleri için Büyüme Tahmini

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu S&P Global, Türk şirketlerine ilişkin beklentilerini paylaştı. Detaylar şöyle...
S&P Global’den Türk Şirketleri için Büyüme Tahmini
HABER GİRİŞ

S&P Global Ratings tarafından Türk şirketlerinin 2024 ve 2025 yılına ilişkin büyüme tahminlerini içeren rapor paylaşıldı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu tarafından paylaşılan rapora göre, derecelendirilen Türk şirketlerinin çoğu, ülkenin son dönemde daha ortodoks bir ekonomi politikasına doğru kaymasından faydalanmak için iyi bir konumda bulunuyor.

Türk şirketlerinin son yıllarda yüksek enflasyon, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve artan faiz oranlarına maruz kaldığına dikkat çekilen raporda, buna rağmen firmaların bağımsız kalmaya devam ettiği kaydedildi.

S&P Global Ratings kredi analisti Alexander Griaznov, politika reformlarının planlandığı gibi devam etmesi halinde, Türk şirketlerinin uluslararası sermaye piyasalarına daha iyi erişimden faydalanabileceğini belirtti.

Şirketlerin böylece yatırımlarını kademeli olarak artırabileceğini ve büyümeye geri dönebileceğini vurguladı. Griaznov değerlendirmesinin devamında, “Türk şirketlerinin artan faiz oranlarına rağmen mevcut kaldıraç ve faiz karşılama metriklerini koruyacaklarına inanıyoruz. Ayrıca, yüksek enflasyon nedeniyle karlılıkta daha fazla bozulma öngörmüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Analist Türkiye ekonomisi için sert iniş, dalgalı döviz kurları ve hükümet tarafından uygulanan politika değişikliğine ilişkin belirsizlik ortamının sürdüğüne dikkat çekti.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın