Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P Global: KKM’nin Merkez Bankası Rezervlerine Etkisini Yazdı

S&P Global, paylaştığı raporda Türkiye ekonomisinin başında Demokles'in kılıcı gibi sallanan KKM riskini ele aldı.
S&P Global: KKM’nin Merkez Bankası Rezervlerine Etkisini Yazdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, “Kredi Koşulları Gelişmekte Olan Piyasalar 2023 4’ncü Çeyrek: Yüksek Faiz Oranları Ruh Halini Bozdu” başlıklı raporunda Türkiye değerlendirmesini paylaştı.

Küresel ekonomi ortamında zayıflayan dış talep ve düşen küresel büyüme beklentilerinin Türkiye’yi de olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekilen raporda, içeride alınan kararların da ülke ekonomisine darbe vurduğu çıkarımı yapıldı.

Pandemi döneminde başlayan şok ortamında kendi ekonomi hikayesini yazmaya girişen Türkiye’nin bugün gelinen noktada bir başka reformist hikaye oluşturmaya çalıştığı yorumu yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın rasyonel politikalara dönme çabasına rağmen daha önceki ekonomi yönetiminin getirdiği kur korumalı mevduat (KKM) fikrinin tehdidini sürdürdüğü söyleyen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Merkez Bankası Haziran’dan bu yana haftalık repo faiz oranını toplamda 2,150 puan arttırdı. Ancak kur korumalı mevduat programının maliyetinin Merkez Bankası’na kayması sınırlı net rezervler üzerinde bir başka yük.”


Seçim gündeminden çıkamayan Türkiye’de karar alıcıların adım atarken sandık kaygısı güttüğüne dikkat çeken S&P Global, ekonomi kadrolarının enflasyonla mücadeleye daha fazla zaman ayırması gerektiği görüşünü paylaştı.

GCM Yatırım Banner

S&P Global raporunda, “Ancak Mart 2024 yerel seçimleri göz önüne alındığında mali reform yetkisine yönelik siyasi riskler önemli olmaya devam etmekte” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.