Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KKM 1 Aydır Kan Kaybediyor

Merkez Bankası’nın tedbir ve talimatlarının etkisi KKM’den çıkışları devam ettirdi. İlk kez dört haftadır KKM hesaplarında aralıksız düşüş yaşanıyor.
KKM 1 Aydır Kan Kaybediyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık bültenini paylaştı. Kur korumalı mevduat (KKM) sistemini feshetmek için talimatlarını artıran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) etkileri BDDK verilerinde okundu.

KKM’den çıkışlar sürerken hesaplarda ilk kez aralıksız 4 hafta boyunca düşüş kayda geçti.

BDDK verilerine göre 15 Eylül haftası itibarıyla KKM hesaplarında biriken tutar 26 milyar TL azaldı.

Son çıkışlarla birlikte KKM büyüklüğü 3 trilyon 333 milyar TL’den 3 trilyon 306,6 milyar TL’ye indi.

Toplam bir ayda KKM sisteminden 101,4 milyar TL’lik çıkış gerçekleşti. Böylece dolar karşılığıyla KKM büyüklüğü 123 milyar doların altına indi.


BDDK verilerine göre 15 Eylül Cuma gününde kapanan haftada krediler 10 trilyon 463 milyar TL’den 10 trilyon 503,3 milyar TL’ye, mevduat 13 trilyon 33 milyar TL’den 13 trilyon 196,6 milyar TL’ye çıktı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Tüketici kredileri ise 1 trilyon 438 milyar TL’den 1 trilyon 429 milyar TL’ye indi. Bireysel kredi kartları 924,7 milyar TL’den 928,3 milyar TL’ye ulaştı. Takipteki alacaklar 172,5 milyar TL’den 173,3 milyar TL’ye çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu