Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEB Genel Müdürü: KKM’nin Miadı Doluyor

TEB Genel Müdürü, KKM sistemindeki ağırlığı hafifletmek isteyen Merkez Bankası’nın politikasını yorumladı.
TEB Genel Müdürü: KKM’nin Miadı Doluyor
HABER GİRİŞ

Eski Ekonomi Bakanı ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın bugün kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için yaptığı çıkışın ardından bir değerlendirme de Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici’den geldi.

Bloomberg HT yayınında konuşan Leblebici, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün duyurduğu yeni kararla TL mevduatı destekleme hedefini yorumladı.

KKM sistemindeki çıkışları hızlandırmak isteyen TCMB’nin politikasının devam ettiğine dikkat çekerek, KKM’nin artık misyonunu tamamladığını söyledi.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati döneminde kur ataklarının önüne geçmek için getirilen KKM sistemine artık gerek kalmadığı yorumunu yaptı.


TEB Genel Müdürü, “TL’ye geçişi hepimizin önceliklendirip teşvik etmesi gerekiyor. Bunun için de bankaların bilançoları doğal olarak etkileniyor. Buradan baktığımızda ilgili mevzuatlarda yaşadıkça karşılaştığımız bu geçişi hızlandırabilecek yeni aksiyonlar almaya ihtiyaçlar vardı. Bu sabah gelen tebliğ ile beraber artık onlar tamamlanıyor diye düşünüyorum. Bu bankalara bir esneklik sağlıyor” dedi.

“TCMB’nin kararlarıyla bankaların ana amacı arasında çelişki görmüyorum” diyen Leblebici, Merkez’in bankaları doğru kanala yönlendirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca ekonomiyi soğutmak için tüketimi kısma amacıyla getirilecek olan kredi kısıtlamasının da doğru bir karar olduğu görüşünü paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.