Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Babacan’dan 125 Milyar Dolar Çıkışı: Para Basılıyor

Merkez Bankası’nın çizdiği yolu yorumlayan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, KKM için para basıldığı çıkışını yaptı.
Babacan’dan 125 Milyar Dolar Çıkışı: Para Basılıyor
HABER GİRİŞ

Seçim sonrası yenilenen ekonomi kadrolarının 100 günde sergilediği performansa ilişkin değerlendirmeler sürüyor. Son değerlendirme, eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan‘dan geldi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında İktidar kanadının seçim öncesi açıkladığı seçim beyannamesindeki taahhütlerin çoğunun takvime bağlanmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlenenlerin ilk 100 günü geçen hafta doldu. Biliyorsunuz demokrasilerde ilk 100 gün önemlidir. O ilk 100 gün o iktidarın neleri başarabileceğini göstermesinin yanında ileride neler yapabileceğinin yanında bir bakıma istikametini çizer.”

KKM Büyüklüğü Yaklaşık 125 Milyar Dolara Ulaştı

Merkez Bankası’nda yapılan kadro değişiklikleri için olumlu değerlendirmede bulunan Babacan, kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına ödenen faizin ise Merkez Bankası’na devredilmesinin sonuçlarına değindi.

DEVA Partisi lideri, “Merkez Bankası bunu ödeyebilmek için harıl harıl para basıyor. KKM bu hesapların kur farkları üretilen enflasyon yoluyla tüm milletin cebinden alınıyor. Para basıldığında ülkede enflasyon artıyor, herkesin cebinden alınıyor bankada parası olanın hesabına ekleniyor, özeti bu. Bu ödenen kur farkı tutarı hala gizleniyor. Kur korumalı mevduatın büyüklüğü yaklaşık 125 milyar dolara ulaştı. Bu kadar büyük bir rakamla ilgili siz gerçekleri niye gizliyorsunuz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Düşük faiz ısrarından vazgeçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek şöyle söyledi:

“Faizin tek haneli olduğu dönemdeki bürokratlara da bir özür borcunuz var. Bir helalleşme borcunuz var. Her konuda konuşuyorsunuz faiz konusunda niye 100 gündür susuyorsunuz. Rakamlar, grafiklerle ortada, aldattı. Seçimi kazandı ama helalinden kazanmadı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.