Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok İddia: Türkiye ve Rusya Avrupa’yı İkiye Bölecek

Putin’in Türkiye’yi gaz merkezi yapma niyetini belirten açıklamalarının ardından Rus basını da Türkiye için oldukça kritik ifadeler kullandı. İşte detaylar;
Şok İddia: Türkiye ve Rusya Avrupa’yı İkiye Bölecek
HABER GİRİŞ

Rusya’nın son günlerde Türkiye’nin gaz merkezi olabileceği açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya Enerji Haftası’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezi kurabileceklerini söylemişti. Son gelişme ise Rusya basınından geldi. Rus basını, Putin’in açıklamalarından sonra Avrupa’nın doğal gaz haritasının tamamen değişeceğini yazdı.

Putin, Türkiye’yi en büyük gaz merkezi yapma niyetini vurgulamıştı. Türkiye’nin şu an Avrupa’dan bile daha güvenli bir güzergah haline geldiğini söyledi. Bu açıklamalar, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliği için büyük önem arz ediyor.

Türkiye için Büyük Avantaj

Rus basını, söz konusu projelerin hayata geçirilmesiyle Avrupa Birliği enerji piyasasının kökten şekilleneceğini ifade etti. Projenin başlamasıyla, ekonomileri daha önce Rusya’dan gelen gaz ile şekillenen ülkelerin ciddi kayıplar yaşayabileceği belirtildi. Yapılan haberde, Türkiye’nin avantajına dikkat çekildi.

Rusya Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Departmanı Başkan Yardımcısı Sergei Kondratyev, yaptığı açıklamada, “Türkiye sadece Avrupa’nın en büyük gaz merkezi değil, büyük olasılıkla tek merkezi olacak.” ifadelerini kullandı.

“Rus Gazı Türkiye’nin Mülkiyetine Geçecek”

Kondratyev, Türkiye’nin geçiş ülkesi olacağını ya da Rus gazının Türkiye’nin mülkiyetine geçerek yeniden satılacağını belirtti. Türkiye’nin söz konusu süreçten ciddi gelir elde edebileceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Harita Değişecek”

Rus uzmanın yaptığı açıklamalara göre Balkan ülkeleri ile Orta ve Güney Avrupa, Türkiye’den gelen gazdan yararlanacak. Özellikle Macaristan, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve İtalya gibi ülkeler için Türkiye’den gelen gaz oldukça kritik öneme sahip olacak.

Rus basını, Avrupa’nın iki farklı pazara bölüneceğini ve gaz haritalarının değişeceğini aktardı. Bir yanda pahalı Amerikan LNG ve Norveç gazının tedarikine odaklanacak olan Almanya, Baltık Devletleri, Polonya ve İskandinav ülkeleri bulunurken diğer tarafta Rusya’dan Türkiye üzerinden daha ucuz gaz alacak olan Balkanlar, Güney ve Orta Avrupa yer alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın