Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur Ekonomisi 2. Çeyrekte Tahminlerin Altında Büyüdü

Singapur’da gayri safi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde beklentilerden daha az büyürken, küresel ekonomideki aşağı yönlü risklere dikkat çekildi.
Singapur Ekonomisi 2. Çeyrekte Tahminlerin Altında Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI) 2022 yılının ikinci çeyreğine yönelik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarını açıkladı. Buna göre Singapur ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 4,4 büyüdü.

Açıklanan oran birinci çeyreğin yüzde 3,8’lik büyümesinden daha hızlı olsa da ikinci çeyrek için yüzde 4,8 olan tahminleri karşılamadı. Çeyreklik bazda mevsimsellikten arındırılmış haliyle, ekonomi yüzde 0,2 oranında daraldı.

Söz konusu dönemde imalat sektörü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,4 oranında artış kaydetti.

Raporda küresel ekonomiye dair risklerin devam ettiğine, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gıda ve enerji fiyatlarının enflasyonist baskıları daha da artıracağına dikkat çekildi.

Yiyecek ve İçecek Hizmetlerindeki Yıllık Artış Yüzde 28

Yiyecek ve İçecek Hizmetlerindeki Yıllık Artış Yüzde 28
Kaynak: Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı

İnşaat sektöründeki yıllık büyüme oranı yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. Hem kamu hem de özel sektör inşaatında genişleme oldu. Çeyreklik büyüme oranı ise yüzde 0,9 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Toptan ticaret sektörü yıllık bazda yüzde 1,9 büyüme gösterirken, en büyük katkı makine, ekipman ve malzeme segmenti ile güçlü elektronik ihracatından geldi. Perakende sektöründeki yıllık artış oranı yüzde 11,5 oldu. Bu ilk çeyrekte kaydedilen yüzde 4,7’lik büyümeyi ikiye katladı.

Taşımacılık ve depolama sektörü, 2021 yılının ikinci çeyreğine nazaran yüzde 5,1 büyüyerek sektöre dair iyimserliği artırdı. Öte yandan deniz taşımacılığında zayıflama gerçekleşti.

Konaklama sektörü yıllık bazda yüzde 5,3 daralırken, hükümetin Covid salgını için uyguladığı karantina tedbirlerine dikkat çekildi.

Bilgi ve iletişim sektörü yıllık bazda yüzde 8,1, finans ve sigorta yüzde 1,6, gayrimenkul sektörü yüzde 11,7, profesyonel hizmetler yüzde 6,8, idari ve destek hizmetleri yüzde 9,2, yiyecek ve içecek hizmetleri yüzde 28,0 oranında büyüme gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın