Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur’un Düşük Sanayi Üretimi, Daha Zayıf Bir 2Ç20 GSYİH’sine İşaret Ediyor

ING, Singapur’un düşen sanayi üretime atıfta bulunarak ikinci çeyrek GSYİH’si için beklentisinde aşağı yönlü revizyon yaptı. Detaylar aşağıda;
Singapur’un Düşük Sanayi Üretimi, Daha Zayıf Bir 2Ç20 GSYİH’sine İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ING, Singapur’un sanayi üretimindeki düşüşe atıfta bulunarak ikinci çeyrekteki GSYİH büyümesinin yüzde eksi 12,6’dan yüzde eksi 13,2’ye gerilemesini beklediğini söyledi.

Singapur’un Haziran ayı sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 6,7 düştüğünü belirten ING, bunun sadece yüzde 2,6’lık düşüş bekleyen piyasa için hayal kırıklığı yarattığını aktardı.

Kendi beklentisinin ise yüzde 4,6 düşüş olduğunu ekledi. Bunun petrol dışı yurt içi ihracatın Haziran ayında yılık bazda yüzde 16’nın üzerinde artışının tersi yönde olduğunu da belirtti.

Petrol dışı yurtiçi ihracat gibi belirgin baz etkisinin sanayi üretimi için de geçerli olduğu ancak olumsuz bir şekilde gerçekleştiğini kaydetti.

Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi Mayıs ayındaki seviyesinden çok az değişmişken gösterge sanayi üretimi büyümesine zıt olarak elektronik sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 17 sıçradığı ancak aylık bazda yüzde 5 daraldığı bildirildi. Diğer tarafta tıbbi ürünler ve ulaşım geçen yıla göre yüzde 37 ve yüzde 34 azalarak büyük düşüşler kaydetti.

Fakat aylık bazda düşüş gösterdi, kimyasallar ise hem yıllık hem de aylık bazda düştü.
Singapur Düşük Sanayi Üretimi Haziran
Kaynak: EDB

Yıllık sanayi üretim büyümesi, imalat GYSİH büyümesi ile yakından ilişkiliyken ING, Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) tarafından 24 Temmuz’da açıklanan verilerin, yeni ikinci çeyrek endüstriyel üretim büyümesinin yıllık yüzde 0,7 düştüğünü, bunun da ya çeyrek için gösterge GSYİH büyüme sayısının %12,6 azaldığını ima ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Diğer her şeyin sabit kaldığı varsayımıyla ING, yıllık bazda yüzde 13,2 oranında bir revizyon tahmin etti. Bunun mevcut gerilemenin dip noktası olacağını ancak sonrasındaki iyileşmenin zaman alacağını vurguladı. Ekim ayında merkez bankası politikasında yapılacak herhangi bir değişiklik de dahil olmak üzere daha fazla makro politika desteği beklemediğini ekledi.

Sonuçta ING, ikinci çeyrekte yüzde 12,6 yıllık daralmayla resesyona giren Singapur ekonomisindeki düşüşün, yüzde 13’ün üzerine revize edileceğini öngördü. Bu durum Covid-19’un ekonomi üzerinde ne kadar yıkıcı etki yarattığını bir kez daha ortaya serdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.