Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Döviz Kuru Açıklaması: Açık ya da Örtülü Hedefimiz Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yürütülen programın ana hedefinin dezenflasyon olduğunu kur hedeflerinin bulunmadığını söyledi. Ayrıntılar geliyor...
Şimşek’ten Döviz Kuru Açıklaması: Açık ya da Örtülü Hedefimiz Yok
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden ekonomi programına dair açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, programın ana hedefi dezenflasyon olduğunu belirterek, “Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Şimşek, kural bazlı ve öngörülebilir politikalarımız başarıya ulaştıkça güvenin arttığını belirterek, portföy tercihlerinin TL’ye yöneldiğini ve ülkeye kaynak girişinin hızlandığını söyledi.

TL varlıklara yabancı ilgisi artarken, bankaları ve reel sektörün yurtdışından uzun vadeli ve daha uygun koşullu kaynak sağladığını belirten Şimşek, “Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarımız da artıyor. Bu kaynaklar sadece kısa vadeli finansal yatırıma değil üretim ve ihracata da yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek, programın olumlu sonuçları görülmeye devam ettikçe uluslararası sermaye girişinin vadesi daha da uzayacağını ifade ederek, “Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi rezervlerimizin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor. Program hedeflerimiz doğrultusunda makro finansal istikrarı koruyacak ve güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.