Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Fonundan Müteahhitlere Büyük Avantaj!

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in geçen ay duyurduğu gayrimenkul yatırım fonunda kurumlar vergisi detayı öne çıktı. Detaylar haberde;
Şimşek’in Fonundan Müteahhitlere Büyük Avantaj!
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut sektöründeki fiyatları aşağı çekecek düzenlemeyi geçen ay duyurdu. Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle fon geliştirileceği ve fon üzerinden finansman sağlanıp, arz tarafındaki artışla fiyatlarda aşağı yönlü ilerlemenin yaşanacağı sözünü verdi.

Bakan Şimşek’in duyurduğu ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’ düzenlemesindeki detayları Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı, Avukat Ali Güvenç Kiraz paylaştı.

Kiraz, “Bakanlığın bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla kira getirisi olan mülk sayısını arttırmayı amaçladığını düşünüyorum” dedi.

Ayrıca söz konusu fonlarda kurumlar vergisinin de olmadığı notunu düşerek, “Muhtemelen düzenleme ile bu şekilde geliştirilen konutlarla ilgili hem geliştiricilere hem müteahhitlere bazı vergi, tapu harçları gibi avantajlar sağlanabilir” diye ekledi.

Söz konusu gayrimenkul yatırım fonu üzerinden verilecek teşviklerin özel sektör tarafında uygulanacağını ancak kamuda da sağlanması durumunda kiralık konut üretiminin hem belediyeler hem de emlak konut, TOKİ, Kiptaş gibi kuruluşlar üzerinden organize edilebilir nitelik olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın