Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Konut Fiyatlarını Düşürecek Düzenlemeyi Duyurdu

Konut sektöründeki fiyatların aşağı yönlü ilerlemesi için yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklayan Şimşek, proje hakkında konuştu.
Şimşek Konut Fiyatlarını Düşürecek Düzenlemeyi Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut kiralarında yüzde 25 tavan zam uygulamasının sürmeyeceği mesajını verdikten sonra konut sektörüne ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamalarda, konut fiyatlarının düşmesine zemin hazırlayacak projeyi anlattı.

Gayrimenkul yatırım fonlarının geleceğini açıklayan Şimşek, gayrimenkul projelerine yatırım yapılması için gerekli düzenlemenin yapılacağını ve böylece konut piyasasındaki arz hareketliliğinin artıp, fiyatların düşüşe geçeceğini söyledi.

Söz konusu düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirterek, “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak” diyen Şimşek şöyle ekledi:

“Proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek. Düzenlemede ayrıntılı şekilde yer alacak şartları sağlayan bu yatırım fonları, unvanlarında ‘proje’ ibaresine yer verecek ve ‘proje gayrimenkul yatırım fonu’ olarak anılacak. Bu açılardan proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine proje dahil edemeyen mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak.”

Kentsel dönüşüme finansman sağlanmasına ve konut arzının artmasına zemin hazırlayacak yatırım fonlarıyla konut piyasasının canlanacağını savundu. Düzenlemenin, konut üreticilerinin ihtiyaç duyduğu finansman için kıymetli olduğunu ifade etti. Şimşek, “Tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.