Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: POS Denetimlerinde 5 Milyar TL Beyan Edildi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında, POS cihazı denetimleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Şimşek Açıkladı: POS Denetimlerinde 5 Milyar TL Beyan Edildi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında attıkları adımları genişlettiklerini belirtti. Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığının işletmelerde kullanılan POS cihazlarından elde edilen tahsilatların beyan edilip edilmediğini incelediğini ifade etti.

Bu çerçevede vergi kayıplarını ve kaçaklarını denetlediklerini vurgulayan Şimşek, Başkanlık tarafından yapılan analizler sonucunda vergi kaybına işaret eden işletmelerin denetimlerine başlandığını bildirdi.

Bakan Şimşek, yapılan denetimlerde vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazları kayıtlı olan ve bu yolla kayıt dışı hasılat elde eden 2,320 kişinin tespit edildiğini, bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiğini ve vergi idaresini bilgilendirmediğini açıkladı.

Şimşek: 5 Milyar Liralık Hasılat Beyan Edildi

Mükellefiyeti olan 1,342 kişinin de POS cihazları üzerinden elde ettikleri 2 milyar liralık hasılatı beyan etmedikleri veya eksik beyan ettiklerinin belirlendiği bilgisini verdi. Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hasılat kaydını yapmayan 3,662 kişiyi tespit ettiğini ve bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesini sağladığını söyledi.

Mehmet Şimşek, bu süreçte söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha çağrıldığını ve toplamda 18,500 vergi beyannamesinin alındığını belirtti. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesiyle 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Denetimlerde çarpıcı örneklerin olduğunu da paylaşan Şimşek, vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi tespit edildiğini ve bu kişilerin ilgili dönemlerdeki toplam hasılatının 253 milyon lira olduğunu ifade etti. Bu kişilerin genellikle toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Bakan Şimşek, benzer bir çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelelerinin kararlı ve güçlü bir şekilde devam edeceğini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.