Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: Çok Uluslu Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlere getirilmesi planlanan asgari kurumlar vergisinde çalışmaların hızlandığını belirtti. Detaylar şöyle...
Şimşek Açıkladı: Çok Uluslu Şirketlere Asgari Kurumlar Vergisi Geliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ölçekte çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Hazırlıkları devam eden asgari kurumlar vergisi uygulaması hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Şimşek, asgari kurumlar vergisinin bütün ülkelerin gündeminde olduğuna dikkat çekerek, bu vergiyi yasalaştırmayan ülkelerin vergileme haklarını başka ülkelere devredeceğini vurguladı.

Bakan Şimşek, 2021 yılında OECD’nin öncülüğünde yaklaşık 140 ülkenin küresel asgari kurumlar vergisi konusunda anlaşmaya vardığını belirterek, “Bu anlaşma ile yıllık konsolide geliri 750 milyon euroyu aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergilendirme yapılan ülkelerdeki şube ve iştiraklerinin en az yüzde 15 oranında kurumlar vergisine tabi tutulması öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

Bu çerçevede başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere 30’dan fazla ülkenin, 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere asgari kurumlar vergisini yasal hale getirdiğini sözlerine ekledi. Uygulamanın detaylarını paylaşan Şimşek, çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdiği ülkelerde ödedikleri kurumlar vergisi yükü yüzde 15’in altındaysa, asgari kurumlar vergisini uygulayan ülkelerin ilgili ülkenin almadığı vergi farkını tahsil edebileceğini söyledi.

Bakan Şimşek, vergi farkı alma hakkının öncelikle şirketin faaliyet gösterdiği ülkede olacağını belirterek, “Bu ülkede asgari kurumlar vergisi uygulanmıyorsa, şirketin ana merkezinin bulunduğu ülke bu vergiyi alabilir. Burada da asgari kurumlar vergisi yoksa, aynı gruba dahil şirketlerin bulunduğu üçüncü bir ülke bu vergiyi alabilir. Bu model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her durumda en az yüzde 15 vergiye tabi tutulmasını amaçlıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Şimşek: Düzenleme Yapılması Kaçınılmaz

Şimşek, asgari kurumlar vergisini uygulamayan ülkelerin vergileme haklarını başka ülkelere devretmiş olacağını belirterek, bu nedenle diğer ülkelerin yasama çalışmalarını hızlandırdığını ifade etti.

Türkiye’de de çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Şimşek, bu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınmasına yönelik düzenlemeler yapılmasının kaçınılmaz olduğunu, aksi halde bu vergilerin başka ülkeler tarafından alınacağını ifade etti.

Türkiye’de de asgari kurumlar vergisi uygulanması gerektiğini vurgulayan Şimşek, çok uluslu şirketlere yönelik bu uygulamanın getirilmesi yönünde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Şimşek, faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısının yaklaşık 80 bin olduğunu ve bunlardan ana işletmesi yurt dışında olan 2 bin 134 işletmenin bulunduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.