Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Yaptırım Sözüne Rağmen Rus Gazı Ticaretini Sürdürüyor

Petrol ve doğal gaz şirketi Shell, daha önce yaptırımlara uyma sözü vermişti ancak bir yılı aşkın süredir Rus gazı ticaretini sürdürüyor.
Shell Yaptırım Sözüne Rağmen Rus Gazı Ticaretini Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Shell, Rusya enerji piyasasından çekilme taahhüdünün ardından bir yılı aşkın bir süredir hala Rus gazı ticareti yapıyor. Global Witness kampanya grubu tarafından hazırlanan rapora göre Shell, 2022’de Rusya’nın gemi kaynaklı gaz ihracatının yaklaşık sekizde birini gerçekleştirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensi’nin danışmanlarından Oleg Ustenko, Shell’i “kan parası” kabul etmekle itham etti. Shell, alım satımların uzun vadeli sözleşme taahhütlerinin” sonucu olduğunu ve yasaları veya yaptırımları ihlal etmediğini bildirdi.

Global Witness’ın hesaplarına göre Shell, geçen yıl Rusya’nın deniz yoluyla taşınan LNG ticaretinin yüzde 2’sini oluşturuyordu ve o yıl Rusya menşeli LNG’nin ilk beş tüccarı arasında yer alıyor.

Mart 2022’de, Ukrayna’nın işgalini takip eden haftalarda Shell, bir kargo Rus petrolü satın aldığı için özür mesajı yayınlamış ve Rus petrol piyasasından çekilmeyi planladığını açıklamıştı. Shell o dönem Rus petrolünü almayı bırakacağını, ülkedeki servis istasyonlarını ve diğer işletmelerini satacağını söyledi.

Petrol devi o zamandan beri, uzak doğuda Yamal ve Sakhalin olmak üzere iki Rus limanından LNG yüklerini almayı sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanlarından Oleg Ustenko, “Bu oldukça basit: Shell, Rus gazı ticaretine devam ederek Putin’in cebine para koyuyor ve Rusya’nın Ukrayna halkına karşı vahşi saldırısını finanse etmeye yardımcı oluyor.” açıklamasında bulundu.

Shell ve tüm petrol endüstrisinin Rusya’da kazandığı büyük meblağların, hissedarlarının ceplerini doldurmak yerine Ukrayna’nın yeniden inşasına fon sağlamak için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Shell’den bir sözcü ise Rusya’nın spot piyasadan LNG almayı durdurduğunu, ancak hâlâ bazı uzun vadeli sözleşme taahhütleri olduğunu söyledi. Bunun, yaptırımlara, faaliyet gösterilen ülkelerin yürürlükteki yasalarına ve düzenlemelerine tamamen uygun olduğunu savundu.

Shell, Avrupa yaptırımlarına tabi olmayan dünyanın en büyük LNG tüccarı ve geçen yıl petrol ve gaz ticaretinden milyarlarca dolar kâr elde etti. Rusya geçen yıl boru hattıyla yaptığı gaz sevkiyatını büyük ölçüde azalttı, ancak Avrupa da dahil olmak üzere gemilerle sağladığı gaz miktarını artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın