Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell O Ülkelerde Enerji Ticaretinden Çekilecek

İngiltere, Almanya ve Hollanda'da enerji ticaretinden çekilme kararı aldığını açıklayan Shell, potansiyel bir alıcıyla görüşme yürüttüğünü bildirdi. İşte detaylar;
Shell O Ülkelerde Enerji Ticaretinden Çekilecek
HABER GİRİŞ

Shell tarafından yapılan açıklamayla şirketin bu sene itibarıyla enerji ticaretinde ana merkezleri olan İngiltere, Almanya ve Hollanda’daki enerji ticaretinden çekilme kararı aldığını bildirdi. Shell, söz konusu ülkelerdeki faaliyetlerine ilişkin stratejik değerlendirme çalışmasının tamamladığını kaydetti.

Ülkelerdeki enerji ticaretinden çıkma kararı aldığına işaret eden Shell, satış sürecini başlattığını ve potansiyel bir alıcıyla görüşmelerin sürdüğünü paylaştı.

Görüşmeler sonucunda gelecek aylarda anlaşmaya varılmasının hedeflendiğine dikkat çekerek, tüketicilerin söz konusu satış sürecinden etkilenmeyeceği de kaydedildi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, petrol ve gaz devi Shell’in İngiltere’de 2 bin çalışanı bulunduğunun bilgisini verdi.

Shell, Mayıs ayında 2023 yılının ilk çeyrek verilerini paylaşarak, 9,6 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç duyurmuştu. Açıklanan rakam, analistlerin 8,6 milyar dolarlık beklentilerini aşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Şirket, 2023 yılının ilk çeyrek verisi bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla 9,1 milyar dolar ve 2022′nin son üç ayı için 9,8 milyar dolar düzeltilmiş kazanç açıklamıştı.

Ocak ayında 2022 yılının son çeyreğine ilişkin öncü verileri paylaşan Shell, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta dördüncü çeyrek için fazladan 2 milyar dolarlık yeni vergi ödenmesi beklediğini vurgulamıştı.

Yapılan açıklamada Shell, AB ve Birleşik Krallık vergilerinin düzeltilmiş kazanç rakamlarını etkilemeyeceğini belirtmişti. AB’de açıklanan ek vergilerin etkisinin ve artan Birleşik Krallık Enerji Karları Vergisi’nin ertelenmiş vergi etkisinin yaklaşık 2 milyar dolar olmasının beklendiği öne sürülmüştü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın