Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Son Çeyrek için AB ve İngiltere’ye 2 Milyar Dolar Vergi Ödeyecek

Petrol devinden yapılan son açıklama son çeyrek için ek vergi ödeneceğini içeriyor. Detaylar haberde…
Shell Son Çeyrek için AB ve İngiltere’ye 2 Milyar Dolar Vergi Ödeyecek
HABER GİRİŞ

Petrol ve gaz devi Shell tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta dördüncü çeyrek için fazladan 2 milyar dolarlık yeni vergi ödenmesi bekleniyor. Shell ayrıca geçen yılın son çeyreğine dair öncü verileri paylaştı.

Şirket bir ticaret güncellemesinde, “AB’de yakın zamanda açıklanan ek vergilerin etkisinin ve artan Birleşik Krallık Enerji Karları Vergisinin ertelenmiş vergi etkisinin yaklaşık 2 milyar dolar olması bekleniyor” notunu düştü.

Avrupa Birliği, Eylül ayında petrol ve gaz şirketlerinin 2022 veya 2023′te elde edilen fazla karlar üzerinden bir vergi ödemesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Kasım Sonbahar Bildirisi’nde enerji sektörünün yüzde 35 oranında genişletilmiş beklenmedik bir vergiye tabi olacağını belirtti.

Enerji şirketlerinin gelirleri, Rus kaynaklarına erişimi engelleyen Batı yaptırımlarının ardından yükseldi. Dördüncü çeyrek sonuçlarını 2 Şubat’ta açıklayacak olan Shell, ayrıca dönem boyunca düzeltilmiş kazançlarında 550 milyon ila 750 milyon dolar arasında kayıp bekliyor.

Şirket, AB ve Birleşik Krallık vergilerinin düzeltilmiş kazanç rakamlarını etkilemeyeceğinin altını çizdi. Shell, 2022’de daha önce 360 milyon dolar vergi ödeyeceğini duyurmuştu. Son 2 milyar dolarlık ödeme önceki vergiye ek olarak gerçekleşecek.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında yapılan 3. çeyrek açıklamasında 9,45 milyar dolarlık kar duyurusu yapılmıştı. Shell ayrıca temettü artırımı planlarından bahsetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.