Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Üçüncü Çeyrek Karını Açıkladı: Temettü Artırımı Planlanıyor

Petrol devi Shell 2022 üçüncü çeyrek bilançosunu paylaştı. Şirket temettü artırımı planladığını duyurdu. Detaylar geliyor...
Shell Üçüncü Çeyrek Karını Açıkladı: Temettü Artırımı Planlanıyor
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli petrol şirketi Shell, zayıf rafineri ve gaz ticareti nedeniyle önceki çeyreğin rekor seviyesinden gerileyerek 9.45 milyar dolarlık üçüncü çeyrek karı açıkladı. Şirket temettüsünü belirgin bir şekilde artırmayı planladığını duyurdu.

Shell ayrıca hisse geri satın alma programını genişleterek, önceki çeyrekte 6 milyar doları tamamladıktan sonra önümüzdeki üç ay içinde 4 milyar dolarlık hisse satın almayı planlıyor. Şirket, İcra Kurulu Başkanı Ben van Beurden’in dokuz yıl sonra görevden ayrılacağı dördüncü çeyrekte temettüsünü yüzde 15 artırmayı planladığını bildirdi.

Ben van Beurden’in yerine Shell’in doğal gaz ve düşük karbon bölümünün şu anki başkanı Wael Sawan geçecek. Şirket bu yıl içerisindeki toplam karını 30.5 milyar dolara taşıdı ve 2008’deki 3 milyar dolarlık kar rekorunu geçmeye hazırlanıyor.

Bilançoda Savaş Etkisi

Petrol şirketi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından emtia fiyatlarının artmasından yararlanarak, yılın ilk altı ayında art arda çeyrek dönem rekor karlar bildirdi.

Güçlü kazançlar, hükümetler artan gaz ve elektrik faturalarıyla mücadele ederken, İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki enerji şirketlerine daha fazla beklenmedik vergiler uygulama çağrılarını muhtemelen artırabilir.

GCM Yatırım Banner

Shell’in hisseleri, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ve küresel enerji arzının sıkılaşmasının ardından yükselen petrol ve gaz fiyatlarıyla bu yıl yüzde 40’ın üzerinde değer kazandı.

Yenilenebilir enerji bölümü ise üçüncü çeyrekte yüzde 38’lik keskin bir düşüş yaşadı. Rafinaj, kimyasallar ve petrol ticareti bölümünden elde edilen kazançlar da zayıf rafine marjları nedeniyle çeyrekte yüzde 62 oranında düştü. Shell, bu yıl 23-27 milyar dolar harcama planlarına sadık kalacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.